GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

1 MAYIS 'TA SÖNÜK KUTLAMA

1 MAYIS 'TA SÖNÜK KUTLAMA

--- Reklam ---
test
Dünya - 01.05.2018 Salı 13:43  - Bu haber 275 kere okundu.
İlgisiazalan kutlama
 Karadeniz Ereğli’de sivil toplum kuruluşları ile  Zonguldak Merkezde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.
 

Ereğli'de Atatürk Anıtı önünde düzenlenen etkinliğe Eğitim Sen Temsilciliği, Sağlık Emekçileri Sendikası, Ereğli Kadın Platformu, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Cumhuriyet Halk Partisi üyesi vatandaşlar katıldı. Etkinlik öncesinde başta 1 Mayıs 1977 katliamında yaşamını yitirenler olmak üzere tüm yitirilen emekçiler için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

Eğitim Sen İlçe Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Aydın, burada yaptığı açıklamada, sermayenin emeğe ve emekçiye, kazanılmış haklarına yönelik saldırıların tehlikeli boyuta ulaştığı, ülke tarihinin en karanlık günlerinin yaşandığını savunarak şunları söyledi:

İKTİDAR 1 MAYIS'I ANLAMSIZLAŞTIRDI

“iktidar yıllardır yaşanan sorunlara kalıcı çözümler bulmak yerine başta eğitim olmak üzere tüm alanlarda hedeflerine ulaşmak için tüm imkanlarını seferber etmiş durumda. Çalışma ve yaşam koşulları ağırlaşmış, işsizlik, yoksulluk, güvencesiz çalışma, iş cinayetleri, kadın cinayetleri, kadınlara ve çocuklar yönelik cinsel istismarlar belirgin şekilde artıyor. Emek ve demokrasi güçlerine baskı ve şiddet gün geçtikçe artıyor. Faşizm kurumsallaştırılıyor.

Bir yandan kiralık çalışma adı altında kölelik düzeni gelirken, bir yandan 657 sayılı kanunda mevcut iş güvencesi ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. İş cinayetleri artık katliam boyutuna ulaştı ancak bu cinayetlere kader diyen bürokratlar, sorumlular hesap vermiyor. Evi yakılmış, ocağı sönmüş mülteciler ucuz iş güco olarak sermayenin kucağına sunuluyor. Evden çalışma, esnek çalışma adı altında kadın emeği daha da değersizleştiriliyor, kadınlar toplumsal hayattan uzaklaştırılıyor.”

Eğitimde tek din eksenli düzenlemeler

Eğitimin tek din, tek mezhep dayatmasıyla dinselleştirildiğini öne süren Aydın, devlet okullarına ayrılması gereken kamu kaynaklarının özel okullara ayrıldığını belirtti.

İktidar gibi düşünmeyen insanların düşman ilan edildiğini, Kanun Hükmünde Kararnamelerle haksız ve hukuksuz şekilde işlerinden edildiğini belirten Aydın, “Bizler, açlık sınırının altında ücrete mahkum edilen, ‘geçinemiyoruz’ diyenleriz. Çalışırken ölmek, sakat kalmak istemeyenleriz. Savaşa hayır, barış hemen şimdi diyenleriz. Bize dayatılan vahşi sermaye düzenine karşı işini, emeğini, şekerini, deresini, ormanını, üniversitelerini savunanlarız. Bu daha başlangıç, Barış, Adalet diyenleriz. Emek, demokrasi, eşitlik, özgürlük, laiklik, halkların kardeşliği diyenleriz. Memleketi, sermayenin ve tek adam rejiminin kuşatmasına karşı savunanlarız. Ohal ile dayatılan yeni rejimin karanlığına teslim olmayız diyenleriz. Bizler burada bir kez daha yaşasın birlik, mücadele ve dayanışma diye haykırıyoruz” dedi.

 

Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ İLANI
5 gün önce
Merkezi Ankara'da bulunan Özel Gerçek Düşler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Sahibi Ereğlili Funda Kılıç Ermiş, Ereğli'de GERÇEK DÜŞLER ÇOCUK GELİŞ
11 gün önce
31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde çalışmalarına ağırlık veren CHP Ereğli Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık, Kışla Sanayi Sitesi esnaflarını ziyaret
11 gün önce