GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

ALAPLI EL SANATLARI KÜLTÜRÜ YAŞAMALI

ALAPLI EL SANATLARI KÜLTÜRÜ YAŞAMALI

--- Reklam ---
test
Kültür - Sanat - 05.12.2018 Çarşamba 21:44  - Bu haber 462 kere okundu.
Alaplı'nın Yedigelli Köyünde yapılan Sepet,Çit ve Çilek sepetleri yapımı can çekişiyor.

Alaplı'nın Yedigelli Köyünde yapılan Sepet,Çit ve Çilek sepetleri yapımı can çekişiyor.

HABER :MEHMET ÖZTÜRK

Kana 7 'de her afta yayınlanan "gece gündüz" Anadolu kültürü nü tüm yönleri ile ekrana taşıyan Gündüz Gece Program yapımcısı Zeynep TOR, sunucusu sanatçı Kürşat Taner BİÇİCİ 'nin sunduğu programda sepet yapımı konusunda yapılan çekimlerde sepet yapan ailelerin son fertleriyle görüştük.

Yedigelli Köyünde İsmail  ve Faruk Kardeşler sepet yapan bir iki aileden birileri.

30-35 yıldır babadan bu sanatı yapan azaldıkça işin önemi de arttı.

Fındık ağaçlarından önce kestane ağacından yapılan sepetler özellikle Türklerin el sanatları geleneğinden Yüzyıllarca ilçemiz Alaplı'da Yedigelli Köyünden başka köylerde de yapılırdı.

Son nesil el sanatlarında önemli işçiliğe ve parmakların maharetine bağlı sepetler artık son yıllarda ekonomik değer  taşımadığı için yapılmamaktadır.

Alaplı Kaymakamlığı tarafından kurulmasına destek verilmesi halinde Sepet,bıçak, nacak ve Çekmen bezi gibi el sanatlarının korunması ve Kültür Bakanlığı destekli ,ALAPLI EL SANATLARI DERNEĞİ veya ALAPLI EL SANATLARI VAKFI gibi kalıcı bir yapılaşma ile yıllara meydan okunan sanatsal dokunun yaşaması için ALAPLI Kültürünü yaşatmak için derhal harekete geçilmesi için MEDYA67 GAZETESİ İş Birliği ile artık yok olmaya yüz tutmuş değerlere sahip çıkılması gerektiği hasıl olmuştur.

 

MEDYA67 Gazetesi olarak, Alaplı'nın Kültür değerlerinin erozyona uğradığı bu dönemde  Başta Alaplı Belediyesi tarafından İlçede  yapılacak Sanat Evi ile "Alaplı'nın yaşayan kültürlerine sahip çıkılacağı " düşüncesinin yaşam bulması isteniyor.

ŞİMDİ SÖZ KAYMAKAM VE BAŞKAN DA

Gazetemiz tarafından yapılan araştırmada, Alaplı'da ilçe halkının yaşamı ile özdeşleşmiş el sanatları; Nacak-Bıcak,Sepet,Kazma sapı,Çekmen Bezi,Semer yapımı turizm amaçlı imalat ile ekonomiye dönüştürülebilir.

Bu konuda İlçe Kaymakamı Sayın :Saim Eskioğlu, Alaplı Belediye Başkanı:Nuri Tekin in ilçe kültürünü yaşatma konusunda destek vermeleri bekleniyor.

 

Etiketler; şehit, recep, turan, alaplı,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

nuri ile
4 gün önce
Karadeniz Ereğli Gazeteciler Derneği 'ne ait MEDYA EVİ temeli atıldı.Medya Evi 2 ayda bitecek.
6 gün önce
Alaplı'nın Yedigelli Köyünde yapılan Sepet,Çit ve Çilek sepetleri yapımı can çekişiyor.
10 gün önce
Haber Göksel Özgümüş
10 gün önce