ALAPLI İÇİN SİZ NE ÖNERİRSİNİZ?

Dünya kendi

Gazete Köşesi   A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 Dünya kendi ekseni etrafında dönerken, biz hala koca öküzün boynuzunda döndüğünü düşünenler ile yaşamak,onlarla nefes almak zorundayız.

Nasıl ki, insan doğduğu yeri, annesini,babasını seçme hakkını daha önceden tayin  edemiyorsa, yaşam alanlarını da kendi belirleme hakkına sahip olmasına rağmen değişimi çok zorlanmadıkça sağlama olanağına sahip olamıyor.

 

Alaplı'da eğitim düzeyi artsa da, feodal bağlar, "din eksenli!" yaşamsal paylaşım Türkiye ölçeklerinin çok üzerinde.

 

İlçede ekonomik zenginliğin yarattığı yozlaşmanın,  araştırmadan ; kulaktan dolma ,ya da "imamların vaazlarından!" Tekke zihniyetiyle öğrenme ,biat etme gelenekleri yüzünden değişim tersine işlemektedir.

 

Alaplı'da Fındığa dayalı ekonomik güç hiç bir ilçede olmayan varlıklı aile tablosunu ortaya koyuyor.Bu ilçede köyler dahil 40 bin 43 bin insan yaşamaktadır. Bununla birlikte kesin olmamakla birlikte hane sayısı 40 bin civarında olarak biliniyor.

Şu anda Alaplı'da Trafiğe çıkan araç sayısının 40 bin civarında olduğunu biliyor musunuz?

 

52 Köyü olan Alaplı'da her evin altında bir araç var.Bu araçlara Pat Pat dediğimiz tarım araçlarını sayarsak ki, bu araçlar trafiğe kayırlı değiller.Bu sayı 50 bini aşar...

 

Peki nereye mi gelmek istiyorum;

Alaplı'da öğrenim düzeyine rağmen eğitim düzeyi düşük bir tablo ile karşılaşırsınız.

 

Alaplı'da şehir ile köy iç içedir.

Alaplı'da yaşayan yerleşik insanların % 90'ını  de yine Alaplı Köylerinden gelenlerin oluşturduğunu söylersek abartı olmaz.

 

Alaplı'da bir eksiklik var.

Bürokratı dışarıda olan bu ilçenin yetişmiş insan gücünün ,bölgeye olan hassasiyeti maalesef çok ama çok az.

Bir Trabzon,bir Ordu İlleri hatta Doğu İllerinin yetişmiş insan sayısının yaşadıkları diğer illerde oluşturdukları dayanışma bizim memleketin insanşarında yok.

 

Mesela Ankara'da Lobi faaliyeti,İstanbul'da yaşayan İş Dünyasının "N"leri kabuklarını kırıp, doğdukları, ata topraklarında neler yapabiliriz? -i  asla düşünmemektedirler.

 

Birkaç girişim haberleri ile avutulan Alaplı halkı,siyaset-Ticaret ve Özel çıkarlar etrafında (!) öbeklenmişler.

 

Aslında Alaplı'da 5 İş adamının veya 10 Maddi durumu iyi olan insanların, 200-300 Kişi Kapasiteli bir Fabrika kurmamaları için hiç bir sebep yok.

Burada TSO Başkanı, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı,Esnaf Sanatkar Odası Başkanı, Alaplı Belediye Başkanını da yanlarına alarak, "Biz büyük bir değişim için size geldik!" diyecekleri bir oluşum için harekete geçmeleri halinde ne kaybedilir?

 

Alaplı Kent Konseyi başkanı beni mazur görsün.

Artık bu kişi değişmeli ve KENT OLGUSU bilgisi olan bir bu görevi üstlenmeli.

Alaplı kabuk değişimi için Genç,yetenekli bıçkın iş adamlarına sahip,Mesela Tolga Türkoğlu, Rıdvan Yazıcıoğu, Gökan GKN Reklam, Batuhan Uşaç,Halil Demirel, Birol Şahin,İbrahim Ünlü Vs..Adını anımsamadığım belki de daha fazla vizyonu ve misyonu olan kişiye sahip Alaplı'nın havasını soluyan ,yurt içi ve dışı ticaret bilgisine sahip gençlere ağabeylik yapacak bir oluşum için daha ne bekliyoruz?

 

İşte Alaplı, işte son derece ehliyetli insanların yaşadığı ilçe.

Bugün çok erken .Yarın geç olmadan ,yukarıda bahse konu olan Meslek Odaları ve STK' ların başkanlarını bir araya getirelim.

 

Biz, evet MEDYA67 GAZETESİ olarak, Alaplı'nın tek resmi gazetesi  unvanı gereği ve bu ilçede sorumlu gazetecilik adına bu toplantıyı düzenleme, organizasyonu sağlam adına çağrıda bulunuyoruz.

 

Eğer Alaplı TSO' sı,Alaplı Esnaf Kefalet Kooperatif.Başkanlığı,Alaplı Esnaf Sanatkarlar Odası ve Sayın Belediye Başkanı Nuri Tekin'de bu yazıya olumlu,olumsuz yanıt verecektir umarım.

 

Alaplı bu dayanışmaya evet derse, büyük bir projeye imza atacaktır.

Bu konuda DİNARSU /AKAL firmasının Genel Müdürü gibi ,alanında uzman insanlardan da yararlanılarak,Alaplı'da yüzlerce gence ekmek verecek bir tesisi kurmak için her kesin gereğini yapacağı inancındayım.

 

 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
makale kategorileri
son gelişmeler
öne çıkanlar