YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
 
Makale Kategorileri
 
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

ALTERNATİF GÜÇ BİRLİĞİ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR!!!

mehmet ÖZTÜRK
Gazete Köşesi - 09 Aralık 2018 Pazar - 15:26:19  - Bu makale 980 kere okundu.
mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trKent yapısı artık tescillenmiş Karadeniz Ereğli'de 7-8-9 Aralık'ta gerçekleştirdiğimiz TGF'ye ALTANATİF
 Kent yapısı artık tescillenmiş Karadeniz Ereğli'de 7-8-9 Aralık'ta gerçekleştirdiğimiz TGF'ye ALTANATİF GÜÇ BİRLİĞİ  toplantısın 3. Toplantısını gerçekleştirdik.

Basının saygın mesleklerden olduğu dünyamızda, maalesef giderek kirlenen evren gibi, mesleki   erozyonun yaşanmasıyla, son 20 yılda basın kendi açmazları içinde ,kendi demokrasisini yok ederek! "Kendi ellerimizle saygınlığı yok ettik"

 

Öncelikle basın kendi içinde özeleştiri yapmasını bilmeli.

Biz bunu yapma noktasında son derece olgun yapıya girdik diyebilirim.Özeleştiri mekanizmasını bir cemiyetin,bir derneğin yapması değil.Bugün Medya Türkiye'de deyim yerinde ise,bir ahtapot gibi toplumu kucaklıyor.

Herkesin evinin içine,odasına, hatta yatak odasına girmiş durumda.Bu kapsamlı bir konu.Bu kadar kapsamlı konuyu ,sadece o  dünyanın içinde olanların eleştirmesi yetmez...

Dışarıdan bir denetim kurulması gerekir.

TGF İçinde yıllarca gezdik,il ve ilçelerde turizm gezisi anlamından başka yüklemi olmayan 30-40 dakikalık toplantı sonunda 3 gün geziler yaptık.

Türkiye'de geçtiğimiz 2 ay önce yapılan Türkiye Gazeteciler Federasyonu  Kongresine haksız yere oy kullandırılmayan Karadeniz Ereğli ve Niğde Gazeteciler Derneklerinin Delegelerine oy kullandırmayan "Sosyal Demokrat Partili Milletvekili, Eski TGF Genel Başkanı ,İzmir Milletvekili Atilla Sertel 'in Divan başkanlığı sonrası kaybettiğimiz seçime itiraz ettik.

 

Bu kongre sonrası, yaklaşık 30 İlin ve bazı ilçelerin Cemiyet ve Dernek Başkanlarının,delegelerinin katılımı ile ilki İskenderun 'da başlayan ,ALTARNATİF GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU olarak bu hafta 3.sünü yaptığımız KARADENİZ EREĞLİ tarafından ANADOLU BASINI EREĞLİ'DE BULUŞUYOR toplantısı ile tarihe bir dip not düştük

 

Biz burada bir ilke, adı şimdilik belli olmayan ama, yarın Ülkede bütün basın camiasının ;" işte bu." diyeceği bir oluşma da imza attık.

 

Başta Alanya gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim olmak üzere, yaklaşık 30 İlden gelen misafirler ile Karadeniz Ereğli'nin basın dostu Başkanı Op.Dr.Hüseyin Uysal'ın destekleriyle yapımı için MEDYA EVİ Temel Atma Töreniyle ,Başta Kaymakamımız: İsmail Çorumluoğlu'nun nazik katılımıyla çok onurlu bir gün yaşadık.

28 Yıl önce kuruluşunu yapma onurunu yaşadığım EREĞLİ GAZETECİLER DERNEĞİ 'nin yerinin yapılması da bana nasip oldu.

Bu onur, mesleğin içinde 30 yılı aşkın olmam özelliği dışında ,gazeteciliğin onurunu ve saygınlığının bir nişanesidir.

 

 

İnsanı insan yapan manevi değerler var.Dostluk değerleri var,yardımlaşmalar var,her toplumun kendi örf,adet ve gelenekleri içinde,dini inançları içinde ,kendi öz kültürleri var.

Zaten toplumlarda madde kültürü ile manevi kültürün dengelenmesi lazım.

Bizler ANADOLU MEDYASI buluşmaları ile bu işlevi de en saygın durumda yerine getirmekteyiz.

 

İnanıyorum ki, Karadeniz Ereğli'de şekillenen yeni yapı, ülkemiz basının kan damarlarına ılık ,ılık akacak ve son yıllarda can çekişen yaygın ve yerel basın için bir kurtuluş ,yarınlara umutla bakan Çalışan Gazetecilerin ekonomik özgürlüğünün dönüm noktası olacaktır.

 

Burada yapılan  toplantıda 2 saati aşan süre içinde, Basının sorunları ve çözümü noktasında her seferinde olduğu gibi,bir uzman eğitimci,gazeteci ile mesleki değerlerin analizi ve çözüm arayışları ile taçlanmaktayız.

Karadeniz Ereğli'de ; Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Faik Demir, Yeni Dünya Düzeni ve Medyanın Rolü konulu bir konuşma yaptı. Demir konuşmasında, Yeni Dünyada değişen ve gelişin teknolojiyi takip eden medyanın etkisinin ve rolünün arttığına işaret ederek, “Demokrasi kavramlarını en çok Avrupa konuşuyor. Tahammülsüz bir Avrupa görmeye başlıyoruz. Bıçak kemiğe dayanınca ekonomik olarak hazır düzene karşı çıkılıyor. İnsanlar içinden gelecek hissi söyleyecek liderler arıyor. Sokak ağzı konuşan liderler öne çıkıyor. Bizim siyasette ben gidiyorum dönemimi tamamladım diyon yoktur ama Avrupa’da vardır. Yeni yönetsel sistemler pazarlanır ve satılabilir hale getiriliyor. Bu sistemde tüm liderler ötekilere nasıl meydan okunduğunu gösteriyor. Bu halka fayda getirmez. Mutlak otorite uzun vadede başarılı olamaz. Bu liderler yüzünden Yeni Dünya düzeninin nereye gittiğini fark ediyoruz. Yeni düzende anahtar kavram egemenlik ve egemenliğin dokunulmazlığı bugün en çok dikkat edeceğimiz hassasiyettir. Yeni Düzen eskiyi aratabilir mi bilemiyorum. Medyanın rolü azalmıyor daha artıyor” dedi.

Ve son söz olarak Grubun Başkanı olan ; Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı: Mehmet Ali Dim'de YENİ YOL HARİTASI BELİRLENDİ başlığı altında

 şöyle ifade etti içinde bulunduğumuz sorunları;

Toplantıya katılan Alternatif Güç Birliği Platformu üyeleri oybirliğiyle, ülkemizde var olan meslek örgütlerinden farklı, devletler nezdinde ve uluslararası alanda da kabul görecek, sektörü ve meslek mensuplarını tamamıyla kucaklayan yeni güçlü bir yapının kurulması için gerekli adımların atılması yönünde görüş birliğine vardı. Ülkemizde son dönemde özellikte yazılı basının ana girdilerinin maliyetlerinin artmasının yarattığı sorunlara ilişkin değerlendirmeler yapılarak, Maliye Bakanlığının 31 Aralık 2018’e ertelediği BİK Şubesi bulunan illerde borcu yok belgesi istenmesi uygulamasının ülkemiz ve sektörün içinde bulunduğu şartlar da değerlendirilerek ertelenmesi talep edildi. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde görevli Basın Cumhuriyet Savcılarının kendilerine verilen beyannameler çerçevesinde yayınlanacak olan yayın organlarının hangi aralıklarla çıkacağını sıkı denetlemeleri, düzensiz yayınlar hakkında işlem yapılması gerektiğine vurgu yapılarak, çeşitli siyasi parti ve adayların bu gibi yayın organları yerine kendilerinin faaliyetlerini değerlendiren medya kuruluşlarına sahip çıkması gerektiği hatırlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Ereğli Belediye Başkanı Sayın Op.Dr.Hüseyin Uysal'a, Altarnetif Güç Birliği Başkanı Mehmet Ali Dim başkanlığı etrafında birleşen tüm Dernek başkanlarına çıkılan bu yolda başarılar diliyor Ereğli gazetecileri adına teşekkür ediyorum.

 

Ülkeniz basınının  olduğu her yerde belediye başkanlarının aynı duyanlılıkla gazeteciler için bağımsız bir ortam yaratmalarını temenni ediyorum.

 Ayrıca da,EGD Başkanımız Necati Günay'ın başkanlığında oluşan yönetim Kurulu arkadaşlarıma,bu etkinlikte yoğunlukla emek veren Sina Çıladır,İsmail Subaşı,Sinan Kabatepe'ye ayrıca teşekkür etmeyi borç bilirim.

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; şehit, recep, turan, alaplı,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: