BEYLER NEREDESİNİZ ,EREĞLİ SİZDEN GÖREV BEKLİYOR?

EREĞLİ

Ekonomi   A+a-

 Ereğli halkının temsilcileri haydi görev başına.

 

Erdemir'in, Ereğli'den giderek  uzaklaştığı sosyal alanlardan elini çekmesi sonrası ,Ereğli Belediyesi'ne ödediği HAVA KİRLİLİĞİ parasını  ödemeyi durduğunu açıklamıştı.

Hava kirliliği parası sonrası Emlak Vergisi'ni de ödememe durumunda Ereğli halkına hizmet olarak gönen paranın ilçede çöküşlere neden olması dikkat çekiyor.

 

Ereğli'de bulunan Meslek Odalarının başkanları ve STK'ların Erdemir'in kararına ne diyorlar?

Ereğli'nin içinde bulunduğu sorunları kimler çözecek? Ereğli'nin tek sahibi belediye başkanı mı?

Posbıyık;  “Erdemir, belediyenin aylık 400 bin TL’lik parasına Ocak ayından itibaren el koymuş. 40 yıldır ödediği parayı ödemiyor, Erdemir şuanda Ereğli’yi boğuyor, Belediyeyi boğmaya çalışıyor. Buna sessiz kalacağımızı sanmıyorum” dedi.

Kdz.Ereğli Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısının ilk oturumunu AKM Nikah Salonunda Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında gerçekleşti.

Başkan Posbıyık, gündeme dair açıklamalarda bulunarak, “‘Ereğli’yi düzeltmeye çalışıyoruz” dedi.

“16 MİLYON TL TAHSİLAT YAPILMAMIŞ”

Ereğli Belediyesinin durumu hakkında meclis üyelerini bilgilendiren ve ‘Sizlerle el ele vererek yeniden ayağa kaldıracağız” diyen Başkan Posbıyık; “Size hiç felaket tellallığı yapmıyorum. Ereğli’yi düzeltmeye çalışıyoruz. Ama tabi sıkıntılarımız, problemlerimiz var. Kucağımıza büyük sıkıntılar bırakılmış vaziyette. Aynı zamanda büyük de tahsilat eksikliklerimiz var. 16 Milyon TL tahsilat yapılmamış. 5 senede 4-5 tane seçim üst üste yapıldığı için, hem hiçbir harca zam ilave olmamış seçmeni darıltmayalım diye hem de Belediyenin 16 milyon TL parası tahsil edilmemiş. Su borçları olanlar Ereğli’yi terk etmiş gitmiş, su borcu, emlak borcu olanlardan para toplanmamış. Çok enteresan bilgiler bunlar. Belediyemiz maalesef sıkıntıya sokulmuş. Ama biz hiçbir zaman borçlar var, sıkıntılar var diye felaket tellallığı yapmıyoruz, yapmayacağız da. Biz bu işin altından kalkacağız. Bütün 31 Meclis üyesiyle birlikte hiç ayrım gözetmiyorum. Sevgiyle, barışla, dostlukla el ele verip Allah’ın izniyle bu işleri 6-7 ay gibi bir süre içerisinde inşallah iyi bir noktaya getireceğiz” dedi.

“ERDEMİR, EREĞLİ’Yİ BOĞUYOR”

Başkan Posbıyık, Erdemir’in 40 yıldır belediyeye ödediği aylık 400 bin TL parayı Ocak ayından itibaren ödemediğini belirterek; “Ancak bizi en çok üzen, Erdemir’in 12. Ayda Anayasa mahkemesine giderek her ay bize 40 seneden beri verdiği 400 bin liralık bir parayı kesmesi. Ocak ayından itibaren bu parayı alamıyoruz. Yani şuandaki zararımız 1.6 milyon. Hatta şimdi bir takım söylemlere bakılırsa 5 yılda geriye giderek bize ödediği parayı gecikme faiziyle birlikte bizden almak için mahkemeye gittiklerini duyuyorum. Yani 400 binliralık paramıza Erdemir el koydu. Bu para benim cebime girecek değil, Ereğli halkına yatırım olarak girecekti. Ereğli halkının refahı, gelişmesi için harcanan bir paraydı ve 40 seneden beri ödeniyordu ama Ocak ayında buna el koydular. Bu haksızlık, bunun izah edilebilir hiçbir tarafı yok. Erdemir bu parayı Ereğli halkından aldı diye Erdemir’den Allah razı olsun demeyeceğiz. Onu da hissederler herhalde. Şimdi emlak paramızı da yok etmeye çalışıyorlar. Endüstriyel bölge adı altında emlak paramıza da el koymaya çalışıyorlar. Bu çaba içerisindeler. Ama diğer taraftan da çok mutlular. Geçen yıl dönem sonu karı 6 milyar TL. Bu kadar para kazandık diye övünüyorlar. Neyin sayesinde kazandın. Ereğli’de olduğun için, burada rahat rahat hareket ettiğin için. Açık stok sahasında biriktirdiğin cevher tozları hepimizin evlerinin önünde ve balkonlarında. Ses seda çıkaran yok. STK’lardan ses seda yok. Siyasi partilerden ses seda yok. Kapalı alanlarda konuşuyoruz. Ama bu hep böyle devam etmeyecek tabiî ki. Ereğli halkı eziliyor. Ezildiğini net bir şekilde görüyoruz. Pek sessiz kalacağımızı zannetmiyorum yani. Hep ensemize, yanağımıza tokat atıyorlar. Bizde eyvallah diyoruz. Sesimizi çıkarmıyoruz. Ama burada 31 tane meclis üyesi var. Ereğli halkı bu arkadaşlarımızı temsilci olarak seçti. Sen beni temsil edebilirsin kardeşim dedi oy verdi, 118 bin kişiyi temsil eden meclis üyelerini seçti. Bu memlekette AK Parti var, ilçe başkanı var. CHP var, ilçe başkanı var, MHP var, ilçe başkanı var, diğer partilerin ilçe başkanları var. Zannedilmesin ki bunlar konuşulmuyor. Bugün yine beraberdik yine konuştuk. Yakında bir yerlere gideceğiz. Efendice taleplerimizi söyleyeceğiz. Ereğli halkının ezildiğini, zehirlendiğini ama elinden de bir takım imkanlarının alındığını, Ereğli halkının ve Ereğli Belediyesinin boğulmaya çalışıldığını. Erdemir şuanda Ereğli’yi boğuyor, Belediyeyi boğmaya çalışıyor. Takdir edersiniz ki hiç kimse kendisini boğulmasını ve boğdurulmasını istemez. Bugünlük bu kadar ama devam edecek” diye konuştu.

Ereğli'de TSO,DTO,,ESNAF KEFALET KOPERATİFİ,MARANGOZLAR ODASI,PAZARCILAR ODASI,ZİRAAAT ODASI ŞOFÖRLER ODASI,başkanlarından ve STK'lardan hala ses çıkmadı.

Medya67 Gazetesi olarak ,Ereğli'nin geleceğine sahip çıkması gereken oda başkanlarının belediye  başkanı Posbıyık'ın çağrısına duyarsız kalması dikkat çekiyor.

 

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
son gelişmeler
öne çıkanlar