GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

DAHA ALTIN ÇIKMADAN MUHTARLAR PARAYA KAVUŞTU!!!

DAHA ALTIN ÇIKMADAN MUHTARLAR PARAYA KAVUŞTU!!!

--- Reklam ---
test
Ekonomi - 23.05.2019 Perşembe 10:59  - Bu haber 445 kere okundu.
köylüye su parası
 Dünyaca ünlü altın madeni işletmecilerinden Centerra Gold firması, Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde maden arama ve sondaj çalışmalarını yaptı.

Centerra Madencilik’in Türkiye’deki ortağı olduğu iddia edilen ve merkezi Kayseri’de bulunan Öksüt Madencilik ile birlikte hazırladıkları proje kapsamında Alaplı’nın Aşağıdağ köyü Çanakcı Dere mevkiinde maden arama ve sondaj çalışmaları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bir proje sunuldu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelenen projeye ’ÇED gerekli değildir’ kararı verilerek, projenin hayata geçmesinin önü açılmış oldu. Merkezi İstanbul’da bulunan Akca Çevre Mühendislik Danışmanlık şirketi tarafından hazırlanan 570 bin liralık projede Aşağıdağ köyü Çanakçı Dere mevkii IV. Grup 3229049 erişim nolu sahada maden, petrol ve jeotermal kaynak arama projeleri, (sismik, elektrik,manyetik, elektromanyetik, jeofizik yöntemle yapılan aramalar hariç) yapabilecek.


Alaplı ilçesine yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta bulunan Aşağıdağ köyünde altın heyecanı yaşandı.Ancak burada bulunan firmanın geçen yıl işi bitti.Aydın Yayla Köyü Aynı yerde kendi hakları olduğunu iddia ederek dava açtı ve Altın Madeni alanında yer aldı.

Hale dava devam ederken,daha önce burada maden kuyuları açıp, altın rezervi için çalışma yapan  TURKUAZ firması, işi önce Astek Friması'na, daha sonra da FEEK firmasına vererek  altın madeni araştırmasını yapılmasını sağlayacak.

köylere ne parası verildi?

,. Ruhsat sahasında yapılacak sondaj çalışmasında 96 mm çapında bir delik açılacak olup, sondajın tamamı karot alınarak yapılacak. Alınan karotlar sandıklarda muhafaza edilecek ve analiz için sahadan alınıp depolara kaldırılacakr. Sondaj ekipmanları ve karot sandıkları sondaj esnasında geniş olan parsel içerisinde herhangi bir görüntü kirliliği yapmayacak şekilde muhafaza edilecekr. Proje kapsamında sondaj faaliyeti esnasında projede 10 kişinin istihdam edileceği belirtildi.

Bu arada altın madeni araştırmsı için kutyu açan firmaların köy muhtarlarına yüklü para ödenmesi ardında neler var?

Merak ediliyor.

Alaplı Aydınyayla Köyü Muhtyarı yeni firmenaın köyün su ishale ahhtı için yaklaşık 180 bin Tl ödeme yapma sözü verdiği ,köy muhtarı tarafından da doğrulandı.

 

ALTIN VAR MI?

Bu araştırmalarda altın rezervinin şu anda yeterli olup olmadığı konusunda bilgi veren olmadığı gibi, firmanın köylülerden kaçırdığı ne varda muhtarlara para veriliyor.Merak konusu. 

Etiketler; alaplı, çekmen, işleme, köy,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 
 

İlgili Diğer Haberler

Zonguldak Alapli Belediyesi Itfaiye M
1 gün önce
Kanadalı Centerra Gold isimli şirket Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde altın aramak için sondaj çalışmalarına başladı. Proje dosyasında belirtilen alanlar
4 gün önce
Alapli ormanlarindaki altin arama çalismalarinin büyük tehdit olusturdugunu söyleyen Yasanabilir Zonguldak Platformu Sözcüsü Ahmet Öztürk, ?Ekosistemi
4 gün önce
Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97'inci yıldönümünde, İrem Derici’nin Alaplı halkı ile buluşacağını açıkladı.
5 gün önce