EREĞLİ HALKI HAMAMINA SAHİP ÇIK

Karadeniz Ereğli

Kültür - Sanat   A+a-

 Karadeniz Ereğli Tarihinin yok oluşuna göz yuman AK Partili Eski Milletvekili Fazlı Erdoğan'ın Ereğli'nin Kültür mirasını yok etmesine izin vermeyiz!" açıklamasına halkın destek vermesi istendi.

Ereğli Eski Halk Evleri Yöneticisi,Çevre ve Tarihi Eserlerin korunması konularında duyalı olan Çetin Yılmaz Ereğli halkını duyarlı olmaya çağırdı.

EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI HALİL POSBIYIK'I BOZHANE HAMAMINA SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ..

BOZHANE HAMAMI VE EREĞLİ TARİHİ YOK EDİLİYOR

İşte Çetin Yılmaz'ın açıklaması;

"Bozahane Hamamı ‘nı rant ve yağmaya kurban ettirmeyiz.
Bozhane Hamamı hepimizin bildiği gibi yüzyıllardır direniyor. Bu direncine, direnmeye katkı sunmayan Devlet, devletin yerel yöneticileri, Kültür bakanlığı ve yerel yönetimler. Hamam ve tarihi kale enkazının olduğu eski çınar sinemasının yerine yeni betonlar dökmeye hazırlanıyorlar.
Yerel gazeteler ve sosyal medyadan yaptığımız paylaşımlar. Kültür bakanlığı ve devletin diğer birimlerine yüzlerce şikâyet başvurusu olarak kendini ifade etti. 
Bozhane hamamı ve Kale enkazının olduğu arsa Bir şahıs malı olarak tapu kayıtlarında kayıtlı. Tapu sahibi olan şahıs bir firma ile anlaşma sağlamış. Bu firma İktidara yakın olmanın avantajınıda kullanarak. Anıtlar kurulundan ruhsat ve gerekli izinleri almış.
Kdz. Ereğli Belediyesi devre dışı bırakılmış.
Hamam ve Kale enkazının bulunduğu alan her ne kadar özel şahısların mülkiyetinde olsa da hepimiz biliyoruz ki Hamam yüzyıllar önce Türklerin Ereğli’ye ayak basmadan önce yapılmış. Kale enkazının olduğu arazideki kalıntılar Cevizlilerden günümüze kalan önemli miraslardan birdir.
Bozjane Hamamını Kültür bakanlığı ticari bir firmanın kullanımına açması kelimenin tam anlamıyla bir cehalet ve kültür, tarih kıyımıdır. 
Bizler Kültür varlıklarının restorasyonuna karşı değiliz. Hamamın restorasyonunu Kültür bakanlığı yada Yerel yönetim tarafından yapılarak Kültürel mirasın sahibi olan kamunun hizmetine bir kültür varlığı olarak açılmasından tarafız. Hamam ve Kale enkazının olduğu arazi Kamulaştırılmalı ve Kültürel alan ilan edilip bu amaçla hizmet vermelidir. 
Karşı çıkışlarımız: Hiçbir şahısın ve bireyin kendi egosu değildir. Bir kentin geçmiş ve geleceği ile ilgilidir. geçimsimizi bugüne bağlayan bilinç ile hareket ediyoruz.
Kültür Bakanlığına Çağırımızdır. Bozhane Hamamı ve kale enkazının olduğu bölgede Rant ve yağmayı durdurun.
Ereğli Halkı olarak: Alanda çalışma yürüten firmaya çağırımızdır. Durun .Dokunmayın. Dokundurtmayacağız . Resterasyon dışında hiçbir yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz."

Bizde EREĞLİ TARİHİNE SAHİP ÇIKALIM sloganıyla Ereğli halkını tarihe sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 

EREĞLİ TARİHİNE KİMLER İHANETE SES ÇIKMIYOR MU?

 


Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
erdemir
son gelişmeler
öne çıkanlar