GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

GÜMELİ DE BAL ŞENLİĞİNE YOĞUN İLGİ

GÜMELİ DE BAL ŞENLİĞİNE YOĞUN İLGİ

--- Reklam ---
test
Kültür - Sanat - 25.07.2018 Çarşamba 16:34  - Bu haber 499 kere okundu.
Gümeli de festival doğayla buluştu
 Zonguldak ilinin  Alaplı ilçesine   bağlı Gümeli beldesinde 8.  Bölüklü Yayla ve Bal Şenlikleri düzenlendi. 

Gümeli Bölüklü Yayla'da düzenlenen Yayla Şenliğine Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ,CHP Zonguldak İl Başkanvekili  Hakkı Güney, CHP Alaplı İlçe Başkanı Hüseyin Tosun ve siyasi partilerin ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.
Festivalde konuşan Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek, ‘Gümeli ormanları, yayları, tescilli tabiat anıtları ve dünyanın en yaşlı ağacı olan Porsuk ağacına sahip olduğu, organik tarım ve organik balı ve doğal güzellikleriyle kendini tüm Türkiye’ye ispat etmiş bizde belediye başkanlığı görevine başladığımız ilk günden itibaren Gümeli beldemizin sürekli olarak yenilenmesi ve gelişmesi için var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Festivallerin ve şenliklerin amacı ait oldukları yörenin kültürünü tanıtmak yöre halkı ile kaynaşmak, tanışma ve birlik, beraberliği sağlayarak bir nebze de olsa yöre ekonomisine bir günde olsa katkı sağlamak. Aynı zamanda yöre halkının sorunlarını siyasetçilerimize ve devlet büyüklerimize dile getirmek için düzenlenen bir etkinliktir. Bende müsaadenizle yöremizin bazı sorunlarını ve yaptığımız bazı çalışmaları sizlerle birlikte paylaşmak istiyorum. 
Beldemizin en büyük sorunlarından bir yollarımızın asfalt olmayışıdır. Zaten bugün buraya gelirken geçtiğimiz yolları görürken ne demek istediğimizi çok iyi anladınız. Bölge ve yöre turizminin gelmesi için bu yollarımızın mutlaka ve mutlaka Karayolu ağına veya İl Özel İdare ağına alınması gerekmektedir. Biz belediye başkanlığı görevine seçildiğimiz günden itibaren öncelikle beldemizin yol sorunun çözülmesi noktasında çalışmalar yaptık. Ve bu süre içinde çok başarılı çalışmalara imza attığımıza inanıyorum. Beldemiz tarihinde ilk asfaltına 2010 yılında kavuşmuştur. Bu çalışmaları da beldemizin imkânları ile yapılmıştır.  Yine beldemizde kadastro çalışmaları yapılmış olup orman arazisi dışında ki yerlerin tapu sorunu çözüldü. Yine 2017 yılkında yapılan sorun olan yaylarımızda 2B arazi çalışmaları yapıldı.  Dünyanın en yaşlı ağacı olan 4116 yaşlında ki Porsuk Ağacının Orman Bakanlığı tarafından 2016 yılında tescillenmesi şüphesiz beldemize ayrı bir değer katmıştır. Gölet çalışmaları 2016 yılında başlamış ve halen devam etmektedir.  Sayın Valimiz Ahmet Çınar’ın beldemiz ve yayları ziyareti sonrası planlana belde merkezi ve yaylalarını kapsayan turizm projesi Gümeli’nin geleceği açısında faydalı bir proje olmakla beraber, Gümeli’nin tarihini değiştirecek bir proje olacağının altını çizerim. Buradan Sayın Valimize ve Kaymakamımıza teşekkür ediyorum. Beldemiz 9 Mart 2018 yılında Arı İzole beldesi olarak ilan edildi. Bu yaylarımız hepimizin yaylası bu yayları korumak hepimizin görevi. Buraları koruyalım. Hayvanların otlayacağı çimenlere zarar vermeyelim. Hepinizden bu konuda destek bekliyorum. Yayla şenliğimize katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

 


ESKİOĞLU:VALİ ÇINAR
Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu ; “Sizlerle beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum hepiniz hoş geldiniz.  Sayın Valimiz Ahmet Çınar benim Çanakkalele ilinde beraber çalıştığım şuanda vali görevi yapan en değerli birisidir. Zonguldak için büyük şanstır. Kendisine Alaplı beldesinde ki Gümeli Yaylarımızda öyle bir zenginliği var dedim 4116 yaşında ki Porsuk Ağacımızı anlattım Göreve başladığımız gün söyledin ve iki sonrası buraya geldi. Ve kendisi de çok etkilendi. Ve derhal kolları sıvadı İstanbul’dan bir kaç şirketi çağırarak proje çalışması başlattı. Bu projelerden biri konuk evi ve kültür merkezi projesi diğeri çevremizde evlerin hukuki boyutundan sonra evlerin restore edilmesi ve bungalov tipi evler yapılarak gelen turistlerin konaklama yeri. Bu projelerden sonra yaylamız daha çok ilgi görecektir. Turizm alanında göstereceği en önemli bölgelerden biridir Gümeli. Gümeli bölgesi, Alaplı bölgesinin yayları Doğu Karadeniz bölgelerinde aşağısı değil yukarısı var dediler. Sebebi, de şu burası hem kara ikliminin hem ana iklimin bitki örtüsünü taşıyor. Bizlerde bu konuda üzerimize düşen gereğini yapacağız.” Dedi.
TEKİN: Alaplısız Gümeli, Gümeli’siz Alaplı olmaz
Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin ise,  burada yaptığı konuşmada, "Gümeli başka, canlar başka, sizler başkasınız. Biz burada olmaktan her zaman gurur duyuyoruz. Çok güzel bir katılım var. Burada 4114 yaşında bir porsuk ağacı var. Burası tam bir turizm cenneti ama inşallah buranın yolu güzel bir çalışmayla bu yaylalar turizme daha çok açılır. Alaplı ile Gümeli'nin bir ayrımı yoktur. Alaplısız Gümeli, Gümeli’siz Alaplı olmaz. Biz Alaplı Belediyesi olarak başkanımızın her zaman yanındayız.Yanında olmaya devam edeceğiz. Ben sizleri çok seviyorum canlar. " diye konuştu.
CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, konuşmasında ; “Gümeli'nin başarılı Belediye başkanı sn. Ahmet Saydam'ın düzenlediği 8. Bölüklü yayla ve bal festivaline, Alaplı Kaymakamımız Saim Eskioğlu, Alaplı Belediye Başkanımız Nuri Tekin ve CHP Zonguldak İl Başkanvekiliz Hakkı Güney, Alaplı İlçe Başkanımız Hüseyin Tosun ve siyasi partilerin ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirdik. 4114 yaşındaki Porsuk ağacının doğum gününü pasta keserek kutladık. Bölüklü yaylası turizm potansiyeli yeterince çıkarılamadı." dedi.

Etiketler; ereğli, alaplı, köy, su,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

DEPREM
16 saat önce
kaptaş
1 gün önce
AK PARTİ ALAPLI BELEDİYE MECLİSİ ÜYELİĞİ ADAY LİSTESİBaşkan adayı.: M.Celil Uzun 1. Hüseyin ÖZTÜRK 2. Yaşar KARACAN 3. Mehmet YAMAN 4. Nihat ERTEN
1 gün önce
AK PARTİ ALAPLI BELEDİYE MECLİSİ ÜYELİĞİ ADAY LİSTESİBaşkan adayı.: M.Celil Uzun 1. Hüseyin ÖZTÜRK 2. Yaşar KARACAN 3. Mehmet YAMAN 4. Nihat ERTEN
1 gün önce