GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

Gümeli Porsugu tehdit altinda

Gümeli Porsugu tehdit altinda

--- Reklam ---
test
Gündem - 20.08.2019 Salı 14:21  - Bu haber 101 kere okundu.
Alapli ormanlarindaki altin arama çalismalarinin büyük tehdit olusturdugunu söyleyen Yasanabilir Zonguldak Platformu Sözcüsü Ahmet Öztürk, ?Ekosistemi
 Zonguldak Çevre Koruma Dernegi Baskani ve Yasanabilir Zonguldak Platformu Sözcüsü Ahmet Öztürk çok uluslu bir sirket tarafindan dünyanin en yasli agaçlarinin bulundugu Alapli ormanlarinda altin arandigini söyleyerek, sirketin isletme ruhsati aldigi takdirde yapacagi agaç katliamina karsi kamuoyunu duyarli olmaya çagirdi. Öztürk açiklamasinda, “Tüm ülkenin dikkati, çok uluslu bir sirketin Kaz Daglari’nda altin çikarma faaliyeti sirasinda yaptigi agaç katliamina dikilmisken, ayni sirket, Alapli ilçemizde, dünyanin en yasli agaçlarinin bulundugu ormanlarda, pervasizca, altin aramaya devam ediyor. Zonguldak Valiliginden aldigi ‘ÇED Gerekli Degildir’ belgesi ile sondaj çalismalarini sürdüren sirket, sayet isletme ruhsati alirsa,  Karadeniz ormanlarindaki agaç sikliginin Ege ormanlarindan yüksek olmasi ve birim alanda çok daha fazla agaç bulunmasi nedeniyle, Kaz Daglari’ndan çok daha büyük bir agaç katliamina sahne olacak. Yalnizca kentimizin degil bütün Anadolu’nun akcigerleri olan ormanlarin tahrip edilmesi, tüm ülkenin hava kalitesini bozdugu gibi milyonlarca orman canlisinin yasamini kaybetmesine neden olacak ” dedi. 
 
DAHA SIMDIDEN BINLERCE AGAÇ KESILDI
Öztürk açiklamasini, “Kaz Daglari’nda sabikali çok uluslu sirket, Alapli ilçemize bagli Asagidag Köyü Çanakçi Dere mevkiinde dört ayri noktada bes makinayla yaptigi sondajlarla altin ariyor. 4115 yasindaki dünyanin en yasli besinci agacinin bulundugu alana çok yakin bir bölgede yapilan sondaj çalismalari için daha simdiden binlerce fazla agaç kesildigi söyleniyor. Binlerce canlinin yasadigi ve biyoçesitlilik açisindan da son derece zengin olan ormanlar ayni zamanda Alapli ilçemizin su havzasini da olusturuyor. Hiçbir önlem alinmadan yapilan büyük çapli sondajlarla akifer yapi bozularak yeralti sularinin rejimi ve yönü degistiriliyor. Çalisma sirasinda gelisigüzel olarak kullanilan basta yaglar olmak üzere birçok kimyasal ürünle toprak kirleniyor, orman ekosistemi tahrip ediliyor. Ekosistemi bozulmaya baslayan 4115 yasindaki Gümeli Porsugu’nun sagligi da tehdit altinda bulunuyor” dedi. 
 
KENTIMIZIN BIRILERINCE TÜMDEN GÖZDEN ÇIKARILDIGINI GÖSTERIYOR
Öztürk sözlerini, “Her boyutuyla çevre katliaminin yasandigi ve tüm canlilarin yasam hakkinin tehdit altinda oldugu Zonguldak’ta termik santral ve demir çelik fabrikalari rezaletleri, tasocaklarinin yarattigi doga tahribati, gemi söküm tesisi ve HES’lerin yaratacagi kirlilik yetmezmis gibi bir de bu tehdidin ortaya çikmasi, kentimizin, birilerince tümden gözden çikarildigini gösteriyor.  Bu saldiriya tüm gücümüzle direnerek dogamiza, yasam hakkimiza, ilkçaglardan bu yana tarihsel pek çok döneme taniklik yaparak bizi bir büyük bilge olarak selamlayan agaçlarimiza sahip çikacagiz. Buradan tüm yetkileri uyariyorum,  Alapli ormanlari ülkenin en degerli ormanlarindan biridir ve bir avuç altin için feda edilemez. Oradaki tahribatin tüm ülkeye yönelik sonuçlari olacagini bir kez daha yineliyor, yasam hakkimiza yönelik bu saldiri için basta yöre milletvekilleri, belediye baskanlari, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri olmak üzere herkesi göreve davet ediyorum” diyerek tamamladi.
 
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

CHP Zonguldak Kadin Kollari Baskani Merve Kir, evi yanan aile için seferber oldu..
20 saat önce
Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney, 19 Eylül Gaziler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
22 saat önce
Alaplı çevde platformu ikinci toplartısını gerçekleştirdi.
10 gün önce
Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar’ı ziyaret etti.
9 gün önce
 
 
Haber İle ilgili Diğer Videolar