TÜRK TARIMINA KAN VEREN TOHUM

Tarihi buluşla ilgili müthiş gelişmeler

TÜRK TARIMINA KAN VEREN TOHUM

Gündem   A+a-

Karadeniz Ereğli’de, genetiği ile oynanmamış buğday tohumlarını bulan Recep Somuncu, yapılan analizler sonucu genetik uzmanlarını bile şaşkına çeviren tohumların yaklaşık 10 bin yıllık olduğu öğrenince, ülkenin çeşitli yerlerine seminer için davet edilmişti. Somuncu, en büyük yardımcısı eşi ile birlikte yeni gelişmeler hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
 
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, hatırlanacağı üzere Recep Somuncu, organik tarım için satın aldığı tarlada, tesadüfen genetiği ile hiç oynanmadığı daha sonradan öğrendiği “Kavuzlu Buğday” olarak ta bilinen Atalık Buğday tohumları bulmuştu. Tohumları önce kendi arazisinde deneyen Somuncu, büyük verim alınmasının ardından Gen Bankası’na gönderdiği tohumların tamamen organik ve yaklaşık 10 bin yıllık olduğunu öğrenince de büyük şaşkınlık yaşadığını ifade etmişti. Bu durumun aslında analizi yapılan uzmanları da şaşırttığı öğrenilirken, kamuoyunda tartışmalar yaratmıştı. Birçok testten geçen tohumların genetiği ile hiç oynanmamış olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tohumların bulunduğu 2012 tarihi, Recep Somuncu ve “En büyük destekçim” olarak tanımladığı eşi Semiha Somuncu için yeni bir başlangıç oldu…
 
BİLİM FESTİVALİNE DAVET EDİLDİ
Recep Somuncu, her ektiği tohumdan kat ve kat verim almaya başladı. Analizler değerlerinin günümüzdeki diğer tohumlara oranla çok farklı olduğunu öğrenen Somuncu, bu durumu elindeki belgeler ile basına açıklayarak, kamuoyunda dikkati çekti ve İstanbul başta olmak üzere birçok kurumdan seminer için davet almıştı. 2019 yılında davet edildiği İstanbul Kadim Bilgelik Akademisi tarafından üç gün süren Bilim Festivali’nde konuşmacı olarak yer aldı. Ayrıca, İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen eğitim seminerinde Doğu Öğretilerini ve metafiziği İslâm Tasavvufu ile birleştirip sunan Araştırmacı –Yazar (Eğitmen) Kubilay Akbaş’ın davetlisi olarak 1 saate aşkın süre sunum yapan Somuncu, buğday tohumlarının yanı sıra yine aynı yerde bulduğu saf sebze tohumlarıyla ilgili bilgiler vermişti.
 
80 İL ve 4 ÜLKEYE GÖNDERİLDİ
Aylardır etkili olan ve Mart- Nisan aylarında 212 ülkeye yayılan Koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı seminerlere ara vermek durumunda kaldığını anlatan Recep Somuncu, muhabir Timuçin Özat’a, 15 Mayıs 2020 Cuma, eşi Semiha Somuncu ile verdiği röportajda, Edirne ve İstanbul başta olmak üzere onlarca yere davet edildiğini söyledi. 2015 senesinden beri tohumlar veya elde edilen ürünlerin ülkenin dört bir yanına gönderildiğini kaydeden Somuncu; “Aslında sadece buğday tohumu olarak ön plana çıktı. Bu tohumlarda elde edilen ekmeleri de gösterdik. Gittiğimiz seminerlerde de ekmekleri tattırdık. Ancak, sebze tohumları da var. Toplamda genetiği ile oynanmamış 13 çeşit tohumdan bahsediyoruz. Şimdiye kadar, Hakkari hariç 80 il ve buralardaki ilçelere gönderdik. Talep üzerine yakında inşallah o ilimize de ulaştıracağız. Amacımız, bu sağlıklı ürünleri insanlığa yaymak, hizmet etmek. Biz hala şaşkın durumdayız. Tesadüf eseri bulduğumuz tohumlar 10 bin yıllık çıkıyor ve birçok yerde yetişiyor, müthiş verim alınıyor. Eş, dost aracılığıyla sosyal medya ve telefondan bize yurt dışında ulaşanlar oldu. Almanya, Fransa, Fas ve Kıbrıs’a da tohumlarımızı gönderdik” dedi.
 
“1’E 15 VERİYOR”
“İnanılmaz verim ve muazzam sevinç” olarak açıklamalarını sürdüren Recep Somuncu; “Normalde birer tohumdan birer dal alırsınız. Bu ortalamadır. Ancak, bu tohumların birinden 15 dal alıyorsunuz. Bu da işin özeti aslında. Doktorlar sağlıklı beslenin, sebze, meyve tüketin şeklinde açıklamalar yapıyor. Bu tohumlardan elde edilen meyve ve sebzelerde var. Bunlarında gen analizleri üniversite hastanelerinde yapıldı. Çıkan sonuçlar yine şaşırtıcıydı. Ürünlerin bağışıklık sistemini güçlü tuttuğu ve birçok hastalığa karşı direnç niteliğinde olduğu tespit edildi” bilgilerine yer verdi.
 
TOHUMLAR ÇOĞALTILIYOR, ÜLKENİN DÖRT BİR YANINA DAĞILIYOR
Kdz. Ereğli’de, şuan 80 dönüm arazide ekim işlemlerinin hızlandırıldığını belirten Somuncu şöyle devam etti: “80 Dönümü ekmeye başladık. Türkiye’ye yetiştiriyoruz. Devamlı olarak bütün şehirlerimize göndermeyi amaçlıyoruz. Yerel yöneticilerin özellikle Kaymakam beyde konuyla ilgileniyor. Hedefimiz bu sağlıklı ürünleri herkese ulaştırmak. Ülkenin dört bir yanından yüzlerce kişi bize ulaştı. Tohumları bu işi gerçekten yapmak isteyen bilinçli kişilere gönderiyoruz ki, bu nimet heba olmasın. Ürünlerimizi de talep edenlere gönderiyoruz. Konuyla ilgili sık gelişmeler oluyor. Salgın sebebiyle davetler birikti. Bu zor günlerin ardından da elbette mevcut işimizden dolayı hepsine gidemeyeceğiz. Ancak, yeni gelişmelerle ilgili kamuoyuna Temmuz ayında açıklama yapmayı planladık. Bağımıza bahçemize sahip çıkalım. Atalarımız, Alperenler, tohumları kuşaklarına bağlayarak getirmişler. Bu bilinci tekrar uyandırmak zorundayız. Amacımız, birkaç yıl içinde bu tohumları milletimize ulaştırmak. Şuan çeşitli sebeplerden ötürü yeri tam belirtmesek te dostlarımız bize ulaşıp, bahçemizi görebilir. Bu süreçte başta eşim olmak üzere desteğini ve ilgisini esirgemeyen, emeği bulunan herkese teşekkür ediyorum.”
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
son gelişmeler
öne çıkanlar