İŞTE EREĞLİ VE GIVIRCUK AÇILIMININ ÖZETİ!?

ereğli

Gazete Köşesi   A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 Ereğli denince aklıma ; Sahipsiz kent gelir.

Ereğli, Taa, Bizanst' an,Yunan geleneğinden,Herkül'den de  öteye yaşanmışlığı olan  küçük bir balıkçı kasabası iken, 1960'larda Sanayi Devrimi'nin başladığı yıllarda ,şanslı (!) şehirlerden biri oldu Ereğli...

 

Ereğli, kırsalında yaşayanların,toprağa olan bağımlılığı 1900'lü Yıllarda işletmeye açılan Maden Ocaklarında bile çalışmaya gitmeyen (!)insan topluluğunun ta kendisidir.

Özellikle Erdemir'in kurulduğunda da hissedilen tembellikten söz etmem gerekirse, 40'lı -50 lili yıllarda Madene zorla sokulan işçilerden bahsedilen bir süreci de anımsatmak isterim.

Gazeteci ağabeyimiz Eski Üstat Sina Çıladır'ın " Zonguldak'ta İşçi Hareketleri 1984" Kitabının 10-15 sayfası ,daha lise çağımda yaptığım röportajla daha belirginleşmişti.

 

O yıllar dedem Osman Öztürk'ün ve köyümüzden 3-4 kişiyle yaptığım söyleşide ,Ocaktan(Madenden ) kaçan işçileri anlatmıştım.Ve ben bir gazeteci de değildim o zaman.

 

Ereğli halkının "kıvırcık" tanımlanması aslında buradan gelir.

Ereğli' de daha çocukluk yıllarımızda dikkat ettiğim; Erkekler kahvede, kadınların tarlada olduğu ; Bu gün de hala güncelliğini korumaktadır.

 

Ereğli'ye yerleşmiş diğer illerden gelenlerin ekonomik gelişmede büyümesi de , kendi yöresinde ticaret yapan bir kaç "uyanık!" dışında mümkün değildir.

Ereğli'ye gelen gurbetçilerin büyük ticaret yapmalarındaki etken, bu ilçe halkının hazırcı olması, kendi haklarını aramada yetersi olması, kültür eksikliği, hatta dinsel sömürü karşısında sağır ve dilsiz oluşlarıdır.

Ereğli'de ,toprak satarak zevk sefa içinde yaşamaya çalışanların öyküleri insanın kanını dondurur!

Onlar arsa satar, yabancılar alır ve inşaat yaparlar.Son yıllarda üç beş Ereğlili iş adamı çıksa da kolektif anlayışın olmadığı yerdir bu güzel ilçe.

 

ERDEMİR VE EREĞLİ

Ereğli 1960 Yılında Erdemir'in kurulmasıyla hızla gelişimini sürdüren ilçe olurken,en yakınındaki Alaplı Nahiyesiyle 1985 yılına kadar her alanda ortak yaşamı paylaşmışlardır.

Büyüklerimiz, Bilhassa babam Madende çalışmış, oradan Belediyeye girmiş.Ancak, 1970'lü yıllarda Almanya'ya giden işçilerden olma fırsatına ve Erdemir'den gelen iş teklifine "hayır" demesi sürecini hiç unutmam.

 

Ereğli'de kurulan 1960'da faaliyete geçen ERDEMİR ,ağır sanayi dalında yaşanan olumsuzlukların 45-50 yıl sonra ortaya çıkaracağı çevre ve insan yaşamını derinden sarsan : Çeşitli Kanser,Akciğer hastalığı,Cilt Kanseri,Solunum yolları ve daha farklı hastalıklara, denizlerin kirlenmesine ,doğanın ekolojik dengesinin bozulmasına ,daha sı insan hayatına ve konuşlandığı yerde ne varsa etkilediği gerçeğini ; Emperyalist Ülkelerin Ağır Sanayi kurumlarını ,gelişmekte olan ve Az Gelişmiş Ülkelere kurmalarının yaşam öyküsünü çok okumuştum.

 

Daha Lise çağında Kapitalizmin neden Ağır Sanayi tesislerini bizim gibi ülkelere yaydığını ,bu kurumların, zaman içinde bulundukları yerde " halk sağlığı açısından zaman içinde yarattığı tehlike yüzünden ,İngiltere,Fransa,Amerika gibi Kapitalist ülkeler , gelişimlerini hafif sanayi ve masa başı  dediğimiz "beyin gücü!" ekonomiye dönüştürmüştür.

Çünkü ağır sanayi olan yerlerde " Ağır metal yorgunluğu!"nun yarattığı olumsuzlukların tıbben kanıtlandığı  bilinmektedir.

 

Ereğli'de son zamanlarda ERDEMİR yönetimi,sendika aracılığı  ile,  şöyle bir algı yaratılmaktadır.

"Ereğli ERDEMİR olmazsa ne olurdu?"

Bu ülkede 81 İl, Yüzlerce ilçe var.Her yerde Erdemir de yok!

"Bu ülkenin az gelişmiş İlleri Doğu ve Güneydoğu'da ağır sanayi yok.O insanlar da yaşamlarını  bir şekilde sürdürüyorlar."

Bizim ilçemizde yaşayanların 50'li yaşlardan sonra ,Balıkesir gibi İllere göç etmesinin yegane sebebi,temiz ve oksijenli ,rutubetsiz yerde yaşamak için...

 

ERDEMİR Özelleşirken ÖZELLEŞMEYE KARŞI OLAN EREĞLİ HALKI, OYAK tarafından bu kurumun alımı karşısında; "MİLLİ SERMAYE!" ye destek verircesine ,adeta sevinmişti Ereğli halkı.

Sahilde; Çınaraltında TV Kanallarından izlenen Özelleşme Sürecini hiç unutmam.Alkışlar, sevinç çığlıkları!

ERDEMİR OYAK'IN OLDU..

Milli Sermayemiz,OYAK ,aslında Fransız ortaklıydı(!) Ama süreci birleri ,şehrin büyük ağabeyleri; TSO;TDO,ve diğer kurumlar,Belediye Başkanları ,işçiler hepsi memnundu?

Ancak, O zaman OYAK'ın da sermaye kurumu olduğu, "Sermayenin Millisi olmaz!" eleştirisi yapanlara hain olarak bakanları unutmam.Bu konuda elimde bulunan ,1995-97 Yıllarındaki ERDEMİR'İN ÖZELLEŞTİRLEMSİNE KARŞI kurulan İLÇE TEMSİLCİLER KURULU zabıtları(!) hala elimdedir.Bu konuda kitap yapanların ,dönemin Belediye başkanı Halil Posbıyık'tan elimdeki arşivleri alıp kullananların(!))  yapıtları da bende mevcut.

Evet, Erdemir olmazsa olmazımız.Ama bu ilçeye 50 yıla yakındır,ekonomisi dışında sosyal,kültürel alanda destek veren kurumun,Milli Bir Kurum olan OYAK'tan sonra elini ilçeden,ilçe halkından çekmesi elbette dikkat çeken bir husus.

Bu hususta ilçeyi yönetenlerin,Valilerin,kaymakamların,siyasi parti ilçe başkanlarının,STK' larının ,Meslek Odalarının suskunluğu(!) iyiye delalet  değil.

 

Şimdi dikkatle  okuduğunuz "GIVIRCIK AÇILIMI VE EREĞLİ" yazım,gelecek günlerde çıkarmayı planladığım kitabım "BEN GELDİM SEN GİTMİŞSİN" adlı kitap  çalışmamda ,33 yıllık meslek hayatımın önemli konularının yer aldığı hikayeler  arasında ,Ereğli'yi, bu ilçeyi,ilçe halkını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanan ,ancak hala bitmeyen hırsları ile şehri yaşanmaz hale getirenlerin (!) yaşam serüvenlerini de siz okurlarıma aktaracağım.

Ereğli , 1994 yılından itibaren üzerinde oynanan oyunlara,yenik düşmüştür!

Ereğli'yi gerçekten bu ilçeyi sevenler yönetmemektedir.

Bu nedenle, EREĞLİ ihanetlerin yaşandığı, kendi ikballeri için ,toplumun sağlığının hiçe sayıldığı, Hastanelerde insanların para karşılığı bıçak altına alınmasının "koyun gibi kesilir!" sözcüğünün tam yerine oturduğu ilçedir.

 

Ereğli ,yaşayanları mutlu olmak için kendini eğlenceye veriyorsa eğer, bunun nedeni; Genç yaşta Esrar,Eroin ve Fuhuş batağına düşmüş insanların ! artık hayattan beklentisi olmadığı gibi, bizimde yaşam alanlarımızın daraldığının bir ifadesi diye betimlemek istedim.

24.Mayıs 2019

 

 

 

 

 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
makale kategorileri
 
 
son gelişmeler
öne çıkanlar