BELEDİYE MECLİSİ ŞEHİR İNSANLARININ TEMSİLC

Siyasi bir kavram gibi

Gazete Köşesi   A+a-

Metin MudanyaMetin Mudanya 
metinmudanya@hotmail.com
 Siyasi bir kavram gibi algılansa da, meclis üyeliği artık günümüzde bir meslektir. Yaşadığı il yada ilçenin sorunlarına çözüm aramak, şehrin mimarını düzenlemek gibi görevleri olan belediye meclis üyeleri bağımsız veya herhangi bir partiden meclis üyeliğine seçilirler. Düzenli maaş almasa da oturum başına para alırlar. Beş yıllığına seçimle göreve gelmiş olan belediye meclis üyelerini kent halkı pek tanımaz. Seçildikleri kent için neler yaptıkları hemen hemen hiç gündeme gelmez. Yerel demokrasi açısından son derece önemli bir işleve sahiptirler. Seçmenler, seçtikleri belediye meclis üyeleri ile o kentin sorunlarının çözülmesi, daha yaşanabilir bir kente ulaşmayı istemektedirler. Peki belediye meclis üyeleri seçildikten sonra o kent adına ne yapmaktadırlar? O kentin sağlıklı ve yaşanabilir olması yönünde nasıl bir faaliyette bulunmaktadır? Meclis toplantılarına katılıp el kaldırıp, el indirecek apar topar geçen kararları oylayarak görevlerini yaptıklarına mı inanmaktadırlar?

Maalesef ülkemizde belediye meclis üyelerinin büyük bölümü bu önemli görevin içini boşaltarak algılamakta, yerel demokrasinin önemli bir parçası oldukları bilinci ile hareket etmemektedirler. Kentin geleceği için büyük ve önemli kararların altına imzasını atıyorlar. Bu imzayla araziler imara açılıp var olan imarı iptal ettirebiliyorlar.

Seçim dönemleri geldiğinde bu görev için müthiş bir talep ve yarış söz konusu oluyor. Peki neden? Neden bir insan belediye başkanı veya belediye meclis üyesi olmak ister. Tabii ki klasik cevap hazır, halka hizmet içindir.  İşin elbette böyle bir yanı var ama her aday için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Adayların bir önceki dönem görev yapan meclis üyelerine bakarak benim neyim eksik dediği biliniyor.

Aday olanlar bu soruyu sormuyor ama partililer ve oy verenler “Bu aday yeterli mi?” bu işi yapmaya sorusunu neden sormuyor?

Kim neden aday oluyor sorusu sorulmalı mı? Kentlerin bilgi sahibi insanlara ihtiyacı var. Bu kente dair düşüncelerin nelerdir?

Doktorsan o kentin sağlık sorunlarına, mühendissen kentin imar durumu gibi sorunlarına, denizciysen denizi ile ilgili sorunlarına, bahçıvansan o kentin bitki dokusu ile ilgili konularına kafa yoruyor musun?

Mevcut biat sisteminin tabandaki temsilcisi olmak için belediye meclis üyesi olacaksan hiç olma daha iyidir. Belediye meclis üyeleri hangi şehirde yaşadıklarının farkında olup halkın içinde olmalıdırlar. Belediye kaynaklarının gösteriş projelerine, plansız ve verimsiz yatırımlarla çarçur edilmesi konusunda söyleyecek sözleri ve yapacak işleri olmalıdır.

Belediye meclisi şehrin insanlarının temsilcisi konumundadır. Yaşadığı yer için çalışan, üretmek isteyen, çabalayan belediye meclis üyeleri görmek istiyoruz. Yapacakları işte halkın menfaatlerini, yaşanılan yerin yüksek menfaatlerini koruyan ve kollayan meclis üyeleri olmalıdır.

Kademesi ne olursa olsun yönetime ve yöneticiliğe talip olmak ayrı meziyete sahip kişiler tarafından olmalıdır. Tabii ki her göreve mimarların, mühendislerin gelmesini değil, işini iyi bilenlerin gelmesi önemlidir. Şehrin yapısını ve gelişimini bu göreve gelen insanlar belirleyecektir.

Ne yazık ki bu göreve gelen insanlarda yetenek, bilgi ve becerilerine bakarak değil, başka ilişkilerle belediye meclis üyesi olunabileceği düşüncesi genelde hakimdir. Doğru olmayan bu düşünceden hareketle kenti kime teslim ettiğimiz sorusunu her seçimde kendimize defalarca sormalıyız.

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
makale kategorileri
 
 
son gelişmeler
öne çıkanlar