EREĞLİ SENİN!

KİM NEYİN HESABINI YAPTI?

Gazete Köşesi   A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 
 
 
 
 Çalkantılar içinde Karadeniz.

Dalgaların boyu ,ölçülemeyecek kadar yüksek.Karadeniz'in hırçınlığı insanlarına yansımış.

 

Karadeniz Ereğli üzerinde ,"ince hesaplar tekrar başladı!" İçinde "çek-cak" larla   dolu sözleri dinleyen "Koyun Yerine Konulan!" biz Ereğlililer ,  İlçe Kongreleri arifesinde "Yalan Rüzgarları  " Dizisini seyrediyoruz.

 

AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır'ın çok başarılı olduğunu ! İleri süren "Laz Lobisi!"  ve  vekilleri de işi sıkı tutuyorlar..

Buna en çok sevinen benim.

Çünkü, Ereğlililerin arkasından gitmediği "Ereğli Haini denilen!" Vekil Ercan Candan ile Dr. Hüseyin Uysal'ı başarısızlığa sürükleyen  Belediye Meclis üyeleri!  başarıyı yakaladılar.Ve Uysal Yerine Ordu Kökenli ; Erol Şahin'i destekleyen AK Parti İl Yönetimi, Milletvekilleri Ereğli'yi dışlarken ,Cumhurbaşkanına öyle şikayet ettiler ki, sonuç; CHP  Adayı Halil Posbıyık'ın 11 Bin oy farkla seçim almasıyla sonuçlandı.

 

Şimdi bir başka hesap var.

Halil Posbıyık'ı yalnız bırakmak!.

Ereğli Geleceğine Sahip Çıkıyor Platformu içinde  "derin ağabeylerin !" Hesapları başladı!!!

 

Havuz Medyası ,Patron Medyası!

"-Gazeteci olan, olmayan! Ve bir yere bağlı koyun " Sürüsü güdüsüyle yandaş basın (!!!) yaratma savaşı başladı...

 

Ereğli 'de , basın üzerinde çifte standart uygulaması bana Cumhurbaşkanının açıklamalarını anımsatıyor.

Bir yanda OYAK,öte yanda BELEDİYE .Bu iki kurum dışında ciddi maddi destek sağlayan esnaf ve sanayici olmadığından, iki kurum arasında " çarkın dişleri arasında " sıkışıp kalan  ,gazeteciler için çanlar çalmaya başladı..

 

Ereğli'de ,son yazılan makalelerde ,haberlerde . Belediyeye saldırı oklarını çeviren "Medya !"için , nasıl tanımlasak ta, kimi sevinse,kimi üzülse . "küfür" edebiyatı ile gazeteciymiş!!! gibi ortada olanlarla olmayanları ayrıştırmak elbette şart...

 

OYAK'IN 2 Aralık Toplantısı sonrası DTO Başkanı Sayın İrfan Erdem'in yaptığı deklarasyon ,bence ortayı bulma girişimi eğilimindeydi.Fakat, Yazının tamamı değil de, pasaj, pasaj okunup, özetlense, OYAK tarafı ağır basmış gibi.

 

Ereğli Belediye Başkanı Sayın Halil Posbıyık'ın ,EREĞLİ GELECEĞİNE SAHİP ÇIKYOR Platformu tarafından yapılan açıklama sonrası nasıl tavır takınacak?

Merak ettiğim tek şey.

 

Biraz düşünün...Bazı Gazetecilerin Gerçekten Havuz Medyası olarak nemalandığını;  Birileri tarafından ,Posbıyık'a saldırmaları(!) için konuşlandıramaya çalışıldıklarını da görmezden gelmek , asla kabul edilir değil.

Posbıyık'ı fütursuzca eleştiren medya bu gücü nereden alıyor?

 

Kimi basın mensuplarının "küfür edebiyatı! ile " Show yapmaları mesleğimiz açısından da tam bir fiyasko...

Sayın Posbıyık,   her ne kadar Ereğli  Medyasında güç kaybederken,buna sebep olanlar arasında farklılığı gözlemlememesi dikkat çeken bir başka husus.

Belediye Başkanının Mecliste söylediği; Küfürbaz gazetecileri savunmayacağız.Ama,basın özgürlüğüne pranga vurulması vurgusu da hoş değil.

 

Ereğli Senin..

Evet, burada yaşayan her kes Ereğlili.

Fakat Ereğli insanını yok sayan bir oluşum  var ki, Ereğli halkını germekten de öte, "kavga ya sürüklüyor!"

 

ERDEMİR Ereğli'ye 1960 Yılında kuruldu.1965 'te işletmeye açıldı.

59 yıl.Koskoca 59 Yıl.Biz , ERDEMİR ile büyüdük.Ben 2 yaşındaydım.ERDEMİR kurulduğunda.7 Yaşımda iken Kurum işletmeye açıldı.

O gündür, bu gündür kirli hava solurum!

Çoğumuz hastayız.Ne yazık ki, bu kirli havayı biz, parayı "yabancılar alıyorlar!!!

 

Çünkü bu kurumu biz değil, Ereğli'den olmayanlar(!) yönetiyor.

Bu yazgı dün de aynıydı.Bugün de aynı...

 

EREĞLİ SENİN

Evet, 170 bin yaşayanı olan Ereğli'nin merkez Nüfusu 118 bin.Çok sayıda ilden daha büyük. Büyük.Ama Zonguldak'tan ,Tünelin Öbür ucundan Ereğli ve Alaplı' nın doğasını  sadece yok eden, doğamızı yaşanmaz hale sokan  anlayış var.

 

Dün İstanbul'daydık .

Ben ,Sina Çıladır.Özge Çobanoğlu ve Duygu Özdemir ile, 4 Duyu İstasyonu'na gittik.

Görme özürlüler için yapılan TERAPİ noktasını gezdik.Burada Görme Özürlü olan  Alaplılı Engin 4 Duyu Noktasında bize o dünyayı anlattı...

 

İnsan isterse başaramayacağı hiç bir şey yok...

Bunu neden anlattım.Karanlık Dünya'da yaşayanların dünyası bizden daha aydınlık!

Onların görmeden yaşadığı bu dünyayı, biz görerek karartıyoruz!

 

Ereğli Senin...Diyorum ya.

Sen bunun farkında değilsin.

Sen ,sokaktaki Ali,Veli,Hasan. Ama sen, varlığının farkında değilsin.İlçenin geleceği için "bedel ödemekten korkarsan, yarın çocuklarının,hatta torunlarının insanca yaşayacağı bir ilçe bırakamayacaksın.

 

Ereğli' de OYAK-BELEDİYE sürtüşmesinden nemalanmak (!) için ellerini ovuşturan! Saç Tüccarları, kendi ikballeri için "EREĞLİ'DEN BANA NE!"  Diyenleri duymamak için ,duyu organımızı  kapatmamız yeter...

 

Ereğli 'de büyük çıkar hesapları var.

EREĞLİ GELECEĞİNE SAHİP ÇIKIYOR Platformu'nun dağılması için düğmeye bastılar gibi!

Şu anda Posbıyık etrafında oluşan ,platformu dağıtmak için ellerine "para tutuşturulanlar! " dan söz etmemek için, " görme özürlü "olmak gerek.

Ayın 15'inde kimler toplantıya gidecek.Bakalım burada kimler Ereğli halkı için bedel ödemeye hazır olacak?

 

EREĞLİ'Yİ DİZAYN  GÖREVİ

Bence Ereğli'de Halil Posbıyık'ı yalnız bırakma eylemi için düğmeye basılması nasıl oluşuyor? Merak ettiğim olgular arasında.

 Posbıyık ise,etrafında ,"Yerel Siyaset Kurgucuları!" maalesef toplumdan uzak,sokağın sesine kulak tıkayanlardan oluşmaktadır.

 

Bu arada,  Posbıyık Ereğli için Bedel ödeyecek ekip kurmada geç kalmış gibi.kal, AK Parti Kanadının hazırladığı ileri sürülen;" Halil Posbıyık'ı Kayyum ile görevden alma!" söylemleri   yüksek sesle konuşuluyor...

 

Ereğli Belediye Başkanı OYAK tarafından Mahkemeye verildi.Eğer Havagazı Tüketim Vergisini ödeme zorunluluğu gelirse,  işçisine 3 ay üst üste maaş veremez.Bu durumda 3. ayda işçiler ayaklanır!

Sayın Posbıyık ise, 2011Yılında ERDEMİR İşçisinin Belediye önünde yaptığı eylemin aynını yaşayabilir. Ya da bir başka işçi hareketi ile karşı karşıya kalır...

Bütün hesaplar buraya çıkıyor.

 

OYAK Ereğli'de son iki ayda Sosyal Politikalara büyük önem verirken,en son dikkat çeken husus  ise ; Ereğli'nin önünü açacak, ekonomik  katkı sağlayacak yatırımlara eğilim sağlayacak mı?

Şimdi esas sorun bu.

 

Halil Posbıyık'ı her köşeden sıkıştırıyorlar.Posbıyık ise direnç göstereyim derken ,"Ereğli'nin yarınlarını ipotek altına  alıp almama ile karşı karşıya gibi ?" Şimdi tüm dikkatler bu yöne çevrili!.

8-aralık 2019 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
makale kategorileri
son gelişmeler
öne çıkanlar