YEREL BASINDA ŞOK UYGULAMA

ereğli

Gazete Köşesi   A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 Yerel Gazeteler Demokrasi'nin Beşiğidir.

Onlar olmadan ,bir ülkede Demokrasi ve çok seslilik olmaz...

Bir  ülke düşünün, Cumhuriyet değerleri zaafa uğratılmak için; Eğitim Kurumlarının giderek özelleştiği;

Böyle bir  ülkede , önce Kitap Okuma alışkanlığı yerine,toplumsal dayanışmayı ,paylaşmayı ve birlik beraberlik içinde olmayı ötekileştiren,"ben merkezli" ya da "din eksenli" eğitim ile ,Çağdaş yaşamdan uzaklaştırılan insanlar yaratılması için büyük gayretlerin verildiği  ülkedeyiz!.

 

Basını susturulan, okullarında Mescitler! açılarak, "Teokratik Düzen"  özlemleri olanların yetiştirildiği "Osmanlı Gençliği!" adı altında ,"Cumhuriyet düşmanı" yeni bir toplum profili ile karşı karşıyayız.

 

Gazeteleri baskı altında olan bu ülke neresi mi?

Elbette Türkiye.

Ama bu ülkenin çoğu illerinde,ilçelerinde ,kasabalarında "Gazete Satan Bakkallar vardı!" Şimdi onlar yok oldu.

Onların yerine ,Gazete Satış Büfeleri kuruldu.

Bu Gazete Satış Büfeleri , önce ULUSAL GAZETELERİN  halka daha çabuk ulaşması adına kurulmuştu...

 

Buna Karadeniz Ereğli'de katılmıştı.

Şu anda Belediye Başkanı olan Sayın Halil Posbıyık'ın ,"GAZETE SATIŞ BÜFELERİ!!!"  konuşlandırdığı yerler ,halkın yoğunlukla hareket halinde olduğu yerlerdi.

 

Uzun zaman ,Ereğli Gazeteciler Derneği Yöneticileri de" YEREL GAZETE SATIŞ BÜFESİ " talebinde bulunuyordu...

Üç adet Ulusal Gazete Satış yeri ilçede önemli yerlere konuldu. Ama, Yerel Basın Büfesi yoktu.

 

Bir dönem Ereğli'de Belediye başkanı olan Murat Sesli'ye  iletilen bu talep, Daha önce Sayın Halil Posbıyık'a da yapılmıştı.O dönemde de Yerel Basın içinde olan "Cahiller!" tarafından buna engel olundu!!!

Nedense bu talebe ,olumlu yaklaşım göstermeyen Halil Posbıyık'a ; o zaman da olumsuz bilgiler veren bir kısım Medya Düşmanı Gazetecilerin(!!!) yanlış yönlendirmeleri buna sebep olmuştu.

 

Dönemin Belediye Başkanı Murat SESLİ' nin oluru ile, 2007 Yılında ,Ereğli'nin merkezinde YEREL GAZETE SATIŞ BÜFESİ kuruldu.

O yıldan bu yıla Yerel Gazete satışı yapan yer EGD tarafından işletiliyor, EGD' nin Büro Masrafları o aylık gelirden sağlanıyordu...

 

Zaman geldi.

Başkan Halil Posbıyık kucağında ,EGD adına açılmış dava dosyası buldu.

Eski AK Partili Başkan Dr. Hüseyin Uysal'ın Faşist Yöneticileri(!)  ile Basın içinde ,"Gerici Gazeteciler!" tarafından yapılan şikayet sonucu, Yerel Gazete Satış  yeri kapatıldı.

 

Bu arada ULUSAL GAZETE SATIŞ yerleri Özel kişilere (!) Satılarak, bu büfeler Sigara,Çay,çiklet satan ticarethaneler haline geldi.

Bu büfeler için Belediye yeni bir strateji ile onlara aynı yerde işlevlerini sürdürme kararı alırken! Yerel Gazete Satış Büfesi kapatıldı.

 

Bu ülkede Çağdaş Karadeniz Ereğli'yi tesis etmede etkili aktiviteler yapan Halil Posbıyık'ın ,aşağıda yaptığı "devrim niteliğinde atılımları;

 "GURU TABLOMUZ"   olan;

1995 Yılında ; HYDRA.KARADENİZ EREĞLİ KERDEŞ KENT

1996 Yılında; ULUSLARARASI ABDİ İPEKÇİ BARIŞ ÖDÜLÜ.

1998 Yılında; ÇEVRE BAKANLIĞI ÇEVRE BERATI.

Yine 1998 Yılında; AVRUPA BİRLİĞİ ALTIN YILDIZLAR KARDEŞ ŞEHİR ÖDÜLÜ...

1999 Yılında;AKDENİZ ÜLKELERİ  AMPHICTONY TESMİ ÜYELİĞİ.

1999 Yılında;KRİTON CURİ  Çevre Ödülü.

2000  Yılında; AKDENİZ ÜLKELERİ COPPEM ÖRGÜTÜ KURUCU üyeliği.

2001 Yılında; AVRUPA KOMİSYONU Avrupa Diplomasi Ödülü.

Ve Dünyanın Gözü ,kulağı olan ; UNESCO TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ KURUCUSU olan Halil Posbıyık'ın , YEREL GAZETE SATIŞ BÜFESİ kapatılmasına duyarsı kalması maalesef yukarıda yer alan Gurur Tablomuza yakışı kalmamıştır!

 

1994 -2007, 2011-2014 Yılları arasında Türkiye'de adı: SEVGİ,BARIŞ,KARDEŞLİK Sloganı ile ünlenen,ve bu sloganın ardından Türkiye'de ve Avrupa'da adı : Çağdaş Karadeniz Ereğli olarak ünlenen ilçemizin ; Yarınlarına kara leke olarak yazılacak olan; Ereğli'de Yerel Gazete Satış Büfesi'ni kapatan bir ismin Demokrat kimliğine asla yakışmadığıdır!

 

Belediye Başkanı olmadan,TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ Kurucusu olan Sayın Posbıyık'ın ,böylesine yanlış bir karara asla müsaade etmeyeceğine önce ben inanmıyorum.

 

15 Yıl beraber çalıştığım,Yüzlerce Kitap,Dergi basıp, okullara eğitim desteği vermekle ünlü Halil Posbıyık,kucağında bulduğu anti demokratik bir uygulamayı düzelteceğine inanıyorum.

 

EGD Yeni Yerinin  İç Tefrişi için kendi olanakları ile tüm mobilyaları veren başkanının, bu uygulamadan  vazgeçeceğine inanıyorum.

 

 

 

 

 

 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
makale kategorileri
son gelişmeler
öne çıkanlar