EVLİLİK, İDARE ETME SANATI MI?

evli kalın

Gazete Köşesi   A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 Değerli eşim Rabiye Hanım'ın bir saptaması benim bu haftaki köşe yazımın konusu.

Evliliklerin sarsıldığı 21.Yüzyılda Aşk mı? Sevgi mi? Sorularına çok ama çok sayıda yorum alabiliriz.

 

37 Yıllık evlilik ve Orta yaşın ta ortasında olmanın da tecrübesiyle  aktaracaklarım sizce olumsuz olabilir.

Eşim geçenlerde bir şey söyledi .

Kahvaltı yapıyorduk. Son zamanlarda yok olan sevginin ,dağılan evliliklerin temel noktası gibi görünen anlaşmazlığın nedeninden söz ederken, eşim; "Evlilik aslında idare etme sanatı" Dedi.

 

Düşündüm.

Bunu irdelemeye karar verdim.

37 Yıllık evlilik yaşamımda başından geçenleri,yakınımda olanları.Gazetecilik mesleğinin bana sağladığı olguları birleştirdim.

 

Ortaya çıkan şey,eşimin tespitinin doğruluğu  idi.

Biraz irdeledim.Evlilik hakikaten zamanla alışkanlığa dönüşen beraberlik! Hatta sevginin azaldığı anlarda bile aşkın değil, gerçek yaşamın kendisi olan, " idare etme sanatının  !" ön plana çıktığı  şey denilebilir.

 

Çoğu insan gerçekleri saklar.

Çoğu evliliklerde yaşanan çatışmalar,zamanla uçuruma yol açarken, bu çatışmaların içinde "İdare etme!" ile devam eden ve 40-50 yıl süren evliliğe biz; Bir yastıkta kocama!" diyoruz.

Çoğu evlilikler zaman , zaman çatlamaya yüz tutar.

Ama, bir taraf idare eder.Bu kadın tarafında daha fazladır!

Evlilikte önemli olan sevgi deriz.

Zamanla o da alışkanlığa dönüşür.Hatta karı koca diyalogu ,çocukların büyümesi ile normal yaşama dönüşür.

Ekonomik, sosyal  ,kültür erozyonu,eğitim farklılığı Vs. Olgular evlilikte en önemli etmenlerdendir.

 

Hakikaten, iki ayrı kültürden insanın zaman içinde evliliği alışkanlığa hatta bir birini anlama yetisinin azaldığı! anlarda idare etme ön plana çıkar.

 

Nedir bu İdare etme?

Bunun anlamı gayet açık.Evliliği ayakta tutan, uzlaşmayı yok eden olumsuzluklarda;  Türk Halkının gelenekleri ön plana çıkıyor.

Erkek hegemonyasının dayatması karşısında ,kadın aslında çekilmez hal alan evlilikte daha çok " idare eden!" olarak dikkat çeker.

 

Çoğu zaman kadını ezen sistem! Erken hegemonyasının baskısının dinsel olguyla perçinleşmesi,kadını "idare etmeye!" iten güç...

 

Çoğu evliliğin sarsılma noktasına geldiği anlarda ,Kadın daha fazla fedakarlık yapıyor.Bu ülkede son yıllarda başlayan boşanmalarda ,"aldatma olmadan ayrılığı seçen eşlerin ,idare etme!" Denilen hoşgörü ,yerini iki ayrı uç insan noktasına getiriyor.

 

Evliliklerde boşanmanın % 20'leri geçip, 30'lara yaklaştığı günümüzde, "İdare etme!"  Aslında bir anlamda Hoşgörü ve sevginin temel dayanağıdır.

 

Türkiye'de , son 10 Yılın felaketi olan erken boşanmalar, sevgisiz ,duygudan yoksun, sadece sanal evlilik dediğimiz; "Maddi çıkar ilişkilerinin" yarattığı ilişkiye dönüşmüştür.

 

Nerede eski evlilik kuralları.

Bu kurallar içinde önce aile bağı,iki ailenin eşit koşullarda olması,kültürel uzlaşma gibi temele dayalı  olması uzun süren evliliği yarattı.

Önceleri karısını döven adamlar vardı.

Kadın çoğu zaman içine atardı.

Görücü  usulü bile uzun süren evlilikleri yaşatırken, şimdi "severek evlenenlerin!" erken ayrılığı ,"İdare etme ,Hoşgörü " gerçeğinin artık yok olduğunun  ta kendisidir.

 

Eşim İdare etme derken ,ben buna hoşgörü diyorum.

Ama kimileri ayrılıkları olağan karşılarken, dağılmış aile bağlarının yarattığı bir ülkede yarınlarımız daha vahim sonuçların habercidir.

 

Gelin Hoşgörülü olalım...

 

 

 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
makale kategorileri
son gelişmeler
öne çıkanlar