EGD'Yİ YOK SAYMAK,KGK YOK SAYMAKTIR!

EREĞLİ

Gazete Köşesi   A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 Ereğli'nin adını Ülkeler arası platforma taşıyan,EREĞLİ GAZETECİLER  DERNEĞİ birlerinin savaş çığlığı ile yok sayılmaya çalışılmasına ,Ereğli Belediye Başkanlığının alet olması ,Sosyal Demokrat Bir başkana asla yakışmadı.

 

EGD bu gün Küresel Gazeteciler Konseyi Bünyesinde olan ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile onanan ,Avrupa'da Büroları olan bir kurumun ilk oluşum ateşinin Ereğli'de yakıldığı bir kuruluştur.

 

Ne yazık ki; AK Partili Belediye Başkanı Hüseyin Uysal zamanından,EGD üzerinde oyunlar oynayan ,Faşist bir anlayışın savunucuları(!) tarafından,Gazete Dağıtım Büfesi mahkemeye verilerek, yerinden kaldırılması istenmiştir.

 

EGD Başkanı Şenol Azman tarafından,Murat Sesli döneminde ,ilçemizin en güzel yerine konan Gazete Satış Yeri, Şu anda Başkan olan Halil Posbıyık'ın ,  Ulusal Gazete Satış Büfeleri koyması üzerine ,Yerel Basına da ;Yerel Gazetelerin Halka daha çabuk ulaşması için yapılan talep üzerine şu anda Ulusal Gazete Satış Büfelerinin yanına konulmuştur.

 

Sayın Halil Posbıyık'a ,EGD Yönetimini şikayet eden ,Gazetecilikleri(!) tartışılır, kimi mafya kılıklı ! kişilerin şikayetlerini dikkate alarak, şu ana kadar ilçede bulunan baskılı gazetelerin satıldığı yerimiz, maalesef kapatıldı.

 

Sayın Halil Posbıyık'ın bu tasarrufunu ,Yerel Basını'ı susturma amacında olanlar ile aynı kefede   olması bizde derin üzüntü yarattı.

Demokrasi'nin 4 Gücü olan basını,  Özgürlükçü düşünceden ayrıştırmak ,Başta Basına çok önem veren Halil Posbıyık'a ve onun temsil ettiği CHP'li Bir başkana asla yakışmamıştır.

 

Yerel ve Ulusal Basını baskı altında tutarak,Basın Özgürlüğüne yönelik her tür saldırıyı ,Türkiye Cumhuriyeti'nin zaafa uğratılmasında  araç olarak kullanan zihniyetin yanında olma gibi talihsiz bir yaklaşım, Ereğli'de Basın İlan Kurumu bünyesinde yayıncılık yapan gazeteler için yeniden özel dağıtım firmalarına çanak tutulmasına neden olunmuştur.

 

Karadeniz Ereğli Çağdaş,Demokrat bir ilçedir.

Bu ilçeyi AB Startlarında yaşam   seviyesine yükseltmede 20 yıllık mücadelede ,her zaman ilkleri gerçekleştiren Sayın Halil Posbıyık'ın alınan bu kararı gözden geçirmeye, "Bazı Odakların!" EGD Üzerinde oynadığı çirkin oyunlara alet olmadan sağlıklı kararlar alarak, Yerel Basın arasında yaşanan ,"İç kavgaya !" Yandaş olmadan ,daha sağlıklı karar vermesini önemsiyorum.

 

Ereğli'de ,Gazeteciler ile Gazeteci olmayıp,İnternet üzerinden ,sağa sola hakaret edenlerin! yöneltmesi ile ,28 Yıl önce Kurulan ve bugün ,Belediye tarafından kendi özerk yerine kavuşan Ereğli Gazeteciler Derneğimizin ,güç durumda bırakılmasına ,hiç kuşkusuz Bağımsız Gazetecilik ! yapan çevreler sessiz kalmayacaktır.

 

Ereğli'de kavgayı körükleyenlere prim verilmesi,Sevgi,Barış,Dostluk Mimarı Sayın Halil Posbıyık'ın demokrat kimliğine de gölge düşürmeye neden olacaktır.

 

Bizler EGD Yönetimi olarak,bu büfeden kar amacı güderek yaşayan yöneticiler Değiliz.Bünyesinde ,KGK, ve Merkezi Ankara'da bulunan, Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanlığı Yapan Yönetim Kurlu üyesi  bulunan EGD 'nin , Yerel Satış Büfesinin kaldırılması ,bir anlamda "Yerel Gazetelerin halkın hizmetine ,halkın haber alma özgürlüğüne yapılmış bir engellemedir."

 

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Sayın :Halil Posbıyık'ın kucağında bulduğu bu dava sürecini aşarak, yeni bir formül ile tekrar YEREL GAZETE SATIŞ BÜFESİ yerine kavuşmamıza olanak sağlayacağı inancındayız.

 

Sadece İnternet Sitesi ile , Gazetecilik mesleğine yakışmayan yayıncılık yaparak, halkın yazılı basında ve daha ciddi Gazete İnternetleri yerine ,korsan yayıncılara prim verilmesi kabul edilir bir uygulamaya çanak tutulması, basın içinde daha derin yaralara neden olma aşamasındadır.

 

Bütün bu gerekçeler ışında ,Ereğli Gazeteciler Derneği'nin Yerel Gazete Dağıtım Büfesinin  yerine konularak, büyük bir yanlıştan dönülmesi,ilçede basın barışını tesis ettirecektir.

Bizler , KGK bünyesinde olan  kuruluşlar olarak, EGD'NİN  uğradığı haksızlığın giderileceğine inanmak istiyoruz..

 

 

 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
makale kategorileri
son gelişmeler
öne çıkanlar