ALAPLI'DA YATIRIM YAPANA ENGEL

alaplı

Gazete Köşesi    - Bu makale 95 kere okundu.A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 
 
 
 
 Alaplı'da son günlerin en önemli sorunu olan İşsizliğe çözüm üretecek bir yatırıma dur!
eylemi.

Bu bana 1989  Yılında Alaplı Belediye Başkanı olan Muhabbet Tezel'in VİTRAY Fabrikası için Toprak Holding Sahibi  Halis Toprak'ı yatırım yapmak için Alaplı Çayboyu mevkine davet etti.O zaman 10 Tl'lik yere 25 Tl isteyen ; "eylemlerin merkezi! Çamlıbel Köyü "  yine aynı hudutlarında yapılacak tesisi için "hayır!" dediler. O günün geldi aklıma...

O zaman Halis Toprak'ın taleplerine hayır diyen yöre insanı, bugün Adapazarı'nda 1500 Kişilik tesisin yapılmasına engel oldular.Ama O tesis ,Adapazarı'nda  halen üretim yapmaktadır.

 

Bunu takip eden bir başka kurum ise Şu anda 750 Kişi ile üretim Yapan; Tekstil Fabrikası Alaplı'da yer aradı.Buranın "uyanıkları,istihdam deyince korkan(!!!) Zenginleri veya yoz düşüncenin adamları! yine perde arkasından iş çevirmişler.Şimdi o Tesis te 700 Kişi çalışıyormuş...

 

Değerli Alaplı'lıların çoğunu yöneten Küçük Kasaba kafalı ve "Ben merkezli!" yöneticileri bugün de timsahın göz yaşlarını akıyorlar.

 

Alaplı'da "Din tüccarları!" himayesinde olmayan küçük bir kesim var.

Fakat, Alaplı'da bir diğer husus ise Nuri Tekin'in gelişime açık projelerde yeterli hassasiyeti! göstermemesi.Bugün 300-500 Kişilik bir tesise karşı çıkan eyleme destek veriyor olması çok ama çok üzücü.Kimler bu işe çomak sokuyor?

Kimlerin; 300-500 İnsanın memleketinde ekmek yemesinden rahatsız olduğu çok önemli!

Alaplı'da 2006 Yılında kurulan AYTEK aslında Ereğli Tersaneler Bölgesinde ,Alaplı Yatçıları için Tersane kurulması için İstanbul'da Tuzla'da yapılan bir toplantı yapışmıştı.Bu toplantıyı Organize eden ,Ben ve Tekin Egün, Başkan Halil Posbıyı'ı   İstanbul'da ağırlayan AYTEK kurucusu İbrahim Türkoğlu idi.

 

Aradan geçen 14 Yıl sonra, AYTEK Alaplı'ya 500 Kişi kapasiteli Yat yapım Tesisi hayata geçecek derken eylem.

Eylem işsizliğe karşı olmalı.

Eylem ilçeye yatrım yapmayan vekillere karşı olmalı.

Bu ilçeye kim bir çivi çakarsa ,düşmanım da olsa ,o insana merhaba demesem de, halk yararına yapılan iş için teşekkür etmek gerek.

 

Ne kadar yazık.

Alaplı' ya çivi çakmayanların(!) sesleri yükseliyor.

 

Bu ilçede Dini pazara çıkaran "din tacirleri!" Fakirler üzerinden beslendiğinden, Sübyan Okulları üzerinden para kazanan! bir kesim var ki, artık her yerde onların projeleri hayat buluyor.

 

AYTEK bizim hayal ettiğimiz; Alaplı İş adamlarının ilçesine olan sorumluluk projesinin hayata geçişi olmasıdır.Buna karşı olmak, çocuklarımızın istihdamına karşı olmaktır.

 

Kim Alaplı' ya gelip, 300  değil, 50 kişilik fabrika kurarsa ona plaket vermek gerekir...

 

KENT KONSEYİ BİLMECESİ

Alaplı' da kent konseyi seçimlerine şaibe karıştı.

Kent Konseyi Kongresi yapıldı 3 oy farkla seçim alan Yasin Ören ve ekibi daha Kongre tutanaklarını tam olarak imzalamadan hava yapmaya başladılar!

 

Neymiş, Alaplı'da yeni süreç başlayacak.

Nuri Tekin 'in havası söndi.

Haklılar.

Çünkü Nuri Tekin sahip olamadığı "demokrasiyi!" nasıl dizayn ettiği belli olmayan belirsizliği ile kendi sonucunu tamamlıyor!

Bugün Alaplı 'da çoğu kesimler Nuri için ,"Artık son dönem! diyorsa düşünmek gerek.

 

Kent Konseyi iki üyesi dernekler kanununa aykırı oy kullanmıştır.

Karar kim verecek?

Ama Kent Konseyi Divanı da yasal divan değil!

Oldu da bitti.

Kent olmak la köy olma arasındaki Alaplı için bunlar normal!!!

 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
makale kategorileri
son gelişmeler
öne çıkanlar