ERKEN GENEL SEÇİM VE YEREL SEÇİM BEKLENTİSİ

gündem

Gazete Köşesi    - Bu makale 221 kere okundu.A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 
 
 
Cumhurbaşkanı sahaya indi. Erken seçim kapıda gibi..
Zaman ,zaman köşelerimiz de veririz.Bize; Amma da yaptın daha seçim dün yapıldı. Diyenler çoktu.
Sayın Ustam Sina Çıladır ağabeyimin köşesi bana yerelde neler olur ? Şorsunu akıllara getirdi.
Sayın Çıladır son yılların en siyasi ve geçmişi deneyimlerle dolu insanı.
Üç gün önceki Köşesinde aklımdan geçenleri yazdığını gördüm.
Sayın Çıladır; " Seçimin normal tarihinde yapılmayacağını, mutlaka erken seçime gidileceğini söylüyordum. Tahminim de 2021 başıydı…" Diye başlayan köşesinde ifade ettiği görüşe katılarak, biraz alıntı yapı, daha sonra yerele ilişkin görüşlerimi aktaracağım.." diyor.
Çıladır şöyle devam ediyor;" Cumhurbaşkanının son çıkışından anlaşıldığına göre, benim seçim tahminim 3-4 ay önce gerçekleşecek gibi…
Peki niçin baskın seçim ?
Bunun nedeni belli: Korona sonrası ekonomik krizin derinleşmesi sözkonusu.
Bu, çok geçmez sosyal ve siyasal bir krize dönüşür. Erdoğan, o sürece girilmeden seçime gitmek istiyor ki, akıllıca bir yaklaşım bu.
Cumhurbaşkanı siyaset pratiğinde deneyimli bir isim. Değişen koşullara göre yeni stratejiler belirleyebiliyor. Türkiye halkını da iyi tanıyor. Karizmatik kişiliği, halkı etkileme katsayısını da yükseltiyor.
Şu var ki, Cumhur İttifakı’nın elinde çok fazla seçim kozu yok artık. Eski aktörler yeniden piyasaya sürülecek gibi: PKK,FETÖ, din sömürüsü, Beka…
Benim görebildiğim kadarıyla, Cumhur İttifakı için erken/baskın seçim son şansları. Erdoğan’ın bu son şansını iyi kullanmak için tüm güçlerini sahaya süreceğine kuşku yok.
Seçim yasasının değiştirilmesi girişimi de bunu gösteriyor.
Anlaşıldığına göre, Gelecek ve Deva partileri seçim dışına itilecek.
İyi Parti, HDP/PKK ile vurulmaya çalışılacak… İyi Parti lideri Akşener, partisinin etkisizleştirilmesi görevinin Doğu Perinçek ile bazı MHP’lilere verildiğini söyledi önceki gün…
Perinçek’in VP’sinin nereden nereye geldiğini anlayın !..
CHP’nin PKK/FETÖ ile “din karşıtlığı” suçlamalarıyla geriletilmek istendiği de bazı gelişmelerden anlaşılıyor.
Gelgelelim bunlar bayatladı. Aktörler de artık iyice yaşlandı; onlardan seçim çevirecek bir performans beklemek yanlış olur.
Sanıyorum, Cumhurcular, gerilim politikasını yoğunlaştırarak avantajlı konuma geçmek isteyecekler.
Seçimin kilit partisi de , HDP olacak gibi. Çünkü HDP, hala Kürt oylarının büyük bir kesimini kontrol edebiliyor. Yerel seçimlerde, büyük kentlerde Millet İttifakını destekleyen HDP’nin, bu kez, gerekli ödünleri alması halinde, Cumhur İttifakının yanına kayması olasılığı da var. Bunu Bahçeli sindirebilir mi, emin değilim. Ancak, Bahçeli son yıllarda o hale geldi ki, AKP’nin attığı her adımı gözü kapalı onaylıyor. “Memleketin bekası için” HDP ile el sıkışması da olasılık dışı değil.
Hoş zaten politikada dostlar-düşmanlar yoktur, çıkarlar vardır." Derken , aslında her kesin aklını kurcalayan HDP'nin AKP ile gizli diyalogunun seçim arifesinde ortaya çıkacağıdır.
o o
Muhalefetin elindeki koz ne ?
Ekonomik kriz ! Bunun içinde işsizlikten tarımın perişan haline, borçlara, dış ticarete, içerde endüstriyel sorunlara kadar her şey var. Üstelik arapsaçı gibi.
Yani muhalefetin, iktidarı çelmelemek için çok fazla çaba göstermesi gerekmiyor. Muhalefetin en önemli sorunu, kendi içinde bir konsensüs yaratmada zorluklarla karşılaşma olasılığı…
AKP de buraya oynuyor zaten.
İyi Parti, CHP,SP,HDP ve Gelecek ile Deva, partisinin tabanı bir araya getirilebilirse, seçime müdahale edilmemesi koşuluyla, muhalefet seçimi kazanır.
Ama, Erdoğan’ın muhalefete yeni sürprizler hazırlaması da gündem dışı değil.
Çok, ama çok kritik bir seçim olacak bu. Seçim sonucu, Türkiye’nin gerçekten bekasını belirleyecek çünkü.
Yukarıda Ustanın yazdığı köşenin içinde anlaşılması gereken oyunlara! açıklık getiren noktalar var.
ERKEN YEREL SEÇİM DE OLUR MU ?
Benim de bu yazıdan evvel Erken Yerel Seçim için daha önce kolları sıvayan(!) Yerel Siyasilerin COVID19 sonrası neler yaparız? İkilemi içinde olanların yavaş, yavaş ortaya çıkacağının da sinyallerini alacağız.
Ereğli'de CHP'li Yerel Yönetime alternatif olan İYİ Parti,MHP,SP, dışında AK Parti'nin seçim takvimi stratejisi için nasıl yol izleyecekleri yakında ortaya çıkmaya başlayacak.
Posbıyık'a karşı örgütlenen ,AKP'nin Cumhur İttifakı ortağı MHP' nin ilçede aynı saflarda yer alması bana göre zor...
Bu aşamada seçim için Start veren AK Parti'nin dışında CHP'nin nasıl bir strateji içinde olacağı merak edilen en önemli sorunlardan biri.
İlçede İYİ Parti,SP,BBP,için kimler bir arada olabilir?
EREĞLİ'Yİ BEKLEYEN SİYASİ KAOS
Ereğli'de CHP yerel seçime Halil Posbıyık'sız gitme hevesinde !
Bu kaosun adı seçimde salvo atmak olsa gerek.
Ereğli'de ,İlçe Başkanları Yerel Halka ne diyecekler?
AKP ilçe Başkanı,MHP ,SP,BBP,İYİ Parti,ve CHP İlçe başkanlarının Ereğlili olmayışları, Yerel seçimlerde bu güne kadar süregelen ;Siyasi belirsizliğin de şekillenmesi açısından önem arz ediyor.
 
Ereğli'de sorun çok ciddi.
Bakalım Hükümet erken seçim yaparsa,Yerel Seçim için kimler hareketlenecek bekleyip görelim.
25.5.2020
 
 
 
 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
makale kategorileri
son gelişmeler
öne çıkanlar