BU ÖNERİ EREĞLİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ?

EREĞLİ

Gazete Köşesi    - Bu makale 130 kere okundu.A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 
 
 
Karadeniz Ereğli'de sıcaklığın arttığı günümüzde,İlçenin ekonomisini ayakta tutan ERDEMİR ile Şehrin Geleceğini Planlayan EREĞLİ BELEDİYESİ yani,YEREL YÖNETİM arasında yaşanan gerginliğin giderilmesi için bir dönem belediye başkanı olan Dr.Hüseyin Uysal'ın ,Sosyal Medya üzerinden paylaştığım : UYSAL'IN ÖNERİSİ başlıklı köşe yazımdan ,çok olumlu paylaşımlar ve telefonlar aldım.
Bu nedenle, sabırla okuyacağınız 2.bölümde, YEREL BARIŞI nasıl sağlarız etrafında tartışmaya açacağım.
 
Öte yandan Sayın :Dr.Hüseyin Uysal'ın YEREL ORTAK yayında görüşlerine baş vuracağım.
İşte UYSAL'IN ÖNERİSİ yazına biraz ekleme yaparak tekrar yayınlıyorum...
 
Erdemir-Ereğli Belediyesi arasında yaşanan belirsizliğin kısa zamanda giderilmesi,bu anlamda çok daha önemli. Bir önceki dönem belediye Başkanı Dr.Hüseyin Uysal Sosyal medya üzerinden paylaşım yaparak,ERDEMİR ile OYAK ve EREĞLİ BELEDİYESİ arasından olmazsa olmaz öneriler sıralamış, İki kurum arasından yaşanacak sürtüşmenin hem Ereğli halkına, hem de EERDEMİR camiasına bir şey kazandırmayacağını, aksine ilçenin 10 yıl -20 daha geri gideceğine işaret etmişti.
 
Uysal diyor ki; EREĞLİ BELEDİYESİ NE İSTİYOR?
Emlak vergisi,doğalgaz,elektrik tüketim vergisi.. Bunları Almadığı zaman maddi kaybı Emlak yaşayacak.Bu Vergilerin alınmaması halinde ,gelirinin %50-52’si azalacak.
Eğer Erdemir Bu vergileri ödememe kararı alırsa, alırsa;21. Yüzyılın getireceği sorunlar güç önlenir ... iki tarafta da güçlü bir yapı var. Uysal: “Bence Erdemir davasını kazanırsa,Ereğli halkı kaybeder.” diyor .. " Burada Erdemir’le uzlaşma yollarının mutlaka aranması kanaatinde olduğunu ileri sürüyor.
OYAK-(ERDEMİR) Ne istiyor?
” Özel Endüstri Bölgesi” olmak . Niçin İstiyor?:
-Dünyadaki rakipleri ile rekabet gücü olan bir sanayi kuruluşu olmak için …Lider olmak için… -Vergi ve Teşvik gibi avantajlar için. -Yatırım ve kararlarda hız kazanmak için. Burada Uysal bir anlamda ilçede bulunan ERDEMİR gibi kurumun bunları elde etmesi halinde ilçeye daha yararlı olacağını söylüyor. Erdemir'in de bazı taleplere de sıcak bakması gerektiğini,kavganın sosyal barışı bozacağını ,bu nedenle de 15-20 yıl gibi uzun zaman Ereğli Belediyesinin sorun yaşayacağını ileri sürüyor Sayın UYsal.
Uysal; Erdemir’in açtığı davayı kazanması halinde ,belediyenin mahvolması kaçınılmaz olacaktır." diyor.
 
Ne olur?
Uysal: Endüsrri Bölgesinin sağlayacağı ; Bilgi ,inovasyon,teknoloji kullanımı etkin ve kolay olur. AR-GE ,Üretim üretim çalışmaları hız kazanır.Çeşitlilik artar...Burada yaptığımız konuşmalardan edindiğim şu; Halil Posbıyık bu süreci kavgadan uzak, halk yararına ve Ereğli Yararına dönüştürebilir. Erdemir Özelleşmesi esnasında kaybedilen değerleri hepimiz biliyoruz. Mesela ;
ERDEMİR –OYAK İLÇEYE NELER VEREBİLİR?
Belediye bu işten nasıl karlı çıkar?
- Burada Uysal : DİYALOĞUN iki tarafın da RIZASI ile karşılıklı menfaatler manzumesi çok önemli.
ÇÖZÜM
Uysal diyor ki,Ereğli’ye 1960 kurulan bu fabrikanın ilçeye kattığı katma değer ve sosyal katkılarını lehe çevirebiliriz.Özel Endüstri Bölgesi kararı ,kurumu Dünya ile alanında rekabete açar,burada OYAK –ERDEMİR etrafında,aklı selim insanlar (?) bir araya gelmek zorunda. -
Üst makamlarla(Devler erkânı ) durumun arz edilmesi. -Bunu açarsak; Bugün Dünya rekabeti için yatırımlarını Avrupa'ya yapan ERDEMİR-OYAK ilçeye dünden daha fazla katkı sağlayabilir.
Ecrimisil, teşvik, gibi konularda ”Devletimizin” sorumluluğu ve tasarrufu altında ilçenin ve ERDEMİR ile bir masada oturup,hem ilçenin hem de kurumun zarar görmemesi önlenebilir.
 
TALEPLERİMİZ NELER OLABİLİR? 1:OYAK(ERDEMİR)
Erdemir,Emlak Vergisi,Doğalgaz,Elektrik Tüketim vergisi vermeli.
Diyor ki Uysal: Yukarıdaki konularda Erdemir 'de özveride bulunmalı.
Mesela: Erdemir ,Özel Endüstri Bölgesi olunca: Mevcut Üretim Tesisleri ,deniz tarafı dahil,dışında kalan yerler(Hayvan pazarı,Kışla Vs) Üretim Tesisi,depolama (Beton Santrali Vs.) Yapılmamak kaydı ile.Belediyenin görüşü alınmadan bir uygulamaya gidilmemesi protokole bağlanmalı.
Çünkü, Bugün Başkan kim Halil Bey,Yarın onun yerinde başkası olacak.Önemli olan Ereğli halkının hak kaybına uğrmamasıdır.Hatta bazı alanlarda anlaşma sağlanarak, belediyenin de yararına olacak kazanımlar sağlanabilir… Belediye ile ortak görüşler çerçevesi içinde bu alanlara (insan kaynakları. Yönetim Binası ) gibi tesisiler olabilir.
Bence; "İlk şart İçme suyu belediyeye verilmeli ."diyor Uysal.
 
SOSYO KÜLTÜREL YAPI
Erdemir Kültür Merkezi,Spor Salonu, ve Futbol Sahası’nın ilçeye tahsisi sağlanmalı. Bu aşamada Devlet erkanı ,Sayın Cumhurbaşkanı dahi bilgilendirilemlidir.Hatta Yurt yapılması planlanan Erde mir’e ait Toprakların bazı yerleri(Hayvan Pazarı gibi) alanlarda tercih hakkı belediyeye verilmesi halinde, Ereğlininkaybı olmaz.Tam aksine kazanımları olur. ilçede kavga biter. Huzur ve güven içinde el ele veren bir Ereğli ve “Güçlü bir Yerel Kimlik oluşur.”
Sayın Hüseyin Uysal. Bu uzlaşıyı sağlayacak olan kim?
Sosuna da ;" Bu sorunun yanıtı :Hiç Kuşkusuz Hükümet artı Yerel Yönetimler. Bu arada Zonguldak’ta yeni oluşum içinde olan; 67 Zonguldak Platformu gibi birleşimin bu projeye destek vermesi halinde yıllardır kangren olan iç çekişme de bitmiş olur. "
EREĞLİ GELECEĞİNE SAHİP ÇIKYOR PLATFORMU etrafında ,çıkarsız(!) birleşim sağlanmalı..
Ereğli’de Uzarlaşmadan kimler rahatsız olur?
Meseleye bu yönden bakmak lazım. İşte en çok önemli bir sorun bu.. Ereğli’yi kendi ikballeri için germeyecek AKİL insanlara, Ereğli için taşın altına elini koyacak "yerel dokuya?" ihtiyaç var.
Sayın Posbıyık’ın DİYALOG çağrısı içinde umarım UYSAL ‘IN söylediklerini değerlendirir… Umarım,OYAK Yönetimi de daha verimli bir düşünceyle ,ilçe için hayırlı bir oluşum etrafında birleşirler..
Sonuç olarak, Ereğli,Erdemir dün olduğu gibi bugün de Erdemir Sahasında el ele bayramlar yapar...
 
21.6.2020
 
 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
makale kategorileri
son gelişmeler
öne çıkanlar