ÇÜRÜME

TOPLUSAL DEĞİŞİM

Gazete Köşesi    - Bu makale 53 kere okundu.A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
8-7-1999
ÇÜRÜME VE TOPLUMSAL DEĞİŞİM
 
Toplumun "Çürüme" ye başladığının kanıtları,yıllardır her ne kadar yazılıp çizilse de,çeşitli anlatımlarla ,kitle iletişim araçları ile sunulsa da ; bu "çürüme" ve yozlaşmayı yaratan olguları görmezden gelen yönetimler ,yani; Parlamento'nun(!) da üstündeki etmenler ! gün ışığına çıkmakla kalmıyor.
 
1980 sonrasına bir göz atarsak,1971 İhtilalı'nın yarattığı değerleri irdelersek,yaşanan sosyal dengesizliğin daha belirgin olarak hayatımızda var olduğunu görüyoruz.
O yıllarda CHP Genel Başkanı olan ve yıllarca kendi deyimi ile "Demokratik Sol Parti"sinin kurucusu Bülent ECEVİT'in ,demokratik mevzilerin yaıkılmasına göz yumduğu süreç ve geriye dönüşüm ,"Çürüme!!!" ülkeye nakış gibi işlendi.
 
Türkiye, 12 Mart ve 12 Eylül Aylarının nedense 12'sinde darbelerle sarsıldı.12 Rakamı tesadüf müydü?
12 Mart ve 12 Eylül 'ler yitirilmeye başlanılan Cumhuriyet Rejiminin ,bugüne geliş süreciydi.
 
12 Eylül'ün ayak seslerini; Kahramanmaraş,Çorum,Sivas,Amasya,Erzincan ve Malatya olayları ,bu yörelerde yaşanan gerici ayaklanmalar,bu ayaklanmalara göz yuman yönetim.O gün de bu gün de hiç değişmemiş gibi(!) iş başında.
Devleti yönetenler aynı.Yerleri ve isimleri değişik.Yani; Birileri ta başta, kimileri ortada ...
Şimdi ise ; Dün baştakileri canları pahasına koruyan devlet adına "sol"cu avına çıkan Milliyetçi,Vatanseverler(!!) iş başında olmaya devam ediyorlar.(1999)
 
Kimileri Halk(!) tarafından ödüllendirildi.Bunlardan bazıları ise TBMM' ye girdi...Milletvekili oldu.Kimileri Müsteşar.Katil olmaları hiç önemsenmedi!!!
 
1999 'dayız.Sayın Ecevit ile devam edersek,bir kaç hatırlatma yapma gereği duyarız...1974 Yılında dönemin MSP( Milli Selamet Partisi) ile koalisyon Hükümeti kuran bu günde MHP ile ortak olan ECEVİT'in Türk Siyasi hayatımıza enjekte ettiği sağ sapmayı asla unutmamak lazım.
Şimdi ,Ecevit için ne diyelim?
Daha bir ay geçmemiş ki,Türkiye Fettullah Gülen'in yıllardır devleti ele geçirme planlarının bir parçası olan "IŞIK EVLERİ" yapılanması ve bunu takip eden "Özle
2
 
Camilerden, Medreselere, vakıflardan çok söz edilmesine rağmen ATATÜRK'ÇÜYÜM diyenler de hiç bir şey yapmadı.
Fettullah Gülen'in Lise ve Ortaokulları saran örgütlenmesi ,Üniversitelerde yapılanması uzun soluklu yoldu.
Bu Cumhuriyet karşıtı yapılaşma,esnasında "sol partiler " uyarıcı oldular.Fakat Ecevit kendi sonunu göremiyordu...
Sıra Ecevit'e geldi. O Yine aynı üslupla; Gülen'in açtığı Özel Lise ve Üniversitelerin Laiklik karşıtı Eğitim vermediğini,gayet ılımlı şekilde kabul eden açıklamalarda bulunuyordu...
Ecevir Şimdi ülkeyi bekleyen tehlikeyi(1999) umursamadı.Yüzü hiç kızarmadı!
Aradan çok geçmedi.Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay İntihar etti.Namuslu Devlet adamları ya intihar ediyor, ya öldürülüyorlardı(!!!)
Dürüst insan olduğu yaygın medyada onlarca yazı ile anlatılan Uluğbay'ın neden İntihar Ettiği hiç gündemde kalmadı...
Kimler ne istedi de onuruna yediremedi Uluğbay?
-Bu düzenin yöneticileri (!) Devlet içindeki "Derin Devlet!" Denen ve sisteme hakim olanlar? kimin emrindeler?
 
-İMF'nin yıllardır Türkye'ye yaptığı dayatmaların gerçek yüzü ile karşı karşıya kalan bakan ,acaba Türk Halkına sunulan hangi acı reçeteyi kabul etmedi?
Bu olayların yenisini ANAVATAN Partisi döneminde de yaşadı ülkemiz.
 
Avrupa'da ve Uzakdoğu ülkelerinde yaşayan onurlu milletvekilleri ( Japonya Parlamentosunda) seçilmişler ve bürokratlar da intihar girişiminde bulunarak,yapılan baskılar sonrası ölümle sonuçlanan olaylara sebep oldular.
 
Ülkelerindeki çöküşü ,kokuşmuşluğu,mafya hakimiyetini kırmaya ; Onurlu insanların devleti yönetmelerinin zorluğunu kanıtlama eylemleri(!!!) bu ölümlerin ve intiharların sebepleri,1970 'li yıllardan bu güne dek devam eden ülkemizde ,30 yıllık(40) yıllık birikimin yansımasıdır.
 
 
 
Bu olayın şimdi anlatımı hiç yapılmıyor.
Aslında Uluğbay'ın ölümü sır olarak kalmamalıydı.Çünkü,"Çürüme!"nin başlangıçlarından biriydi ülkeyi karanlığa sürükleyen siyasi yapı...
DEVAM EDECEK
 
 
 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
yazar'ın diğer yazıları
makale kategorileri
son gelişmeler
öne çıkanlar