ÇÜRÜME 2

EREĞLİ VE ÜLKE

Gazete Köşesi    - Bu makale 44 kere okundu.A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 ÇÜRÜME 2
Bülent Ecevit hükümetlerinde Başbakan Yardımcılığı, Eğitim Bakanlığı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Hikmet Uluğbay, bugünkü Türkiye'nin, 1999'dan daha karanlık olduğunu söyledi. 1999 yılında Ekonomi Bakanlığı yaptığı sırada intihara teşebbüs eden Uluğbay, yıllar sonra bu teşebbüsü, “Ülkenin içince bulunduğu ekonomik durum nedeniyle yoğun bir stres içindeydim. 60 milyar dolar borç ödememiz gerekiyordu. Günde bir elma ile öğle yemeğini geçiştiriyordum” sözleriyle anlatmıştı.
ʻʻ
3
BORÇ 416 MİLYAR DOLAR
Birgün Gazetesi’nden Meltem Yılmaz’a konuşan Uluğbay, “Bugün, sizi intihara iten 1999'daki ekonomik tablodan daha iyi bir Türkiye'de mi yaşıyoruz?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Hayır, bugün daha kötü ve karanlık bir tablo var. O gün olmayan cari açık dönem toplamı bugün 500 milyara gelmiş durumda. Bugün katma değer yaratma azalmış, hanehalkı borcu artmış, TL değer kaybetme sürecine girmiş durumda. 2002'de 16.5 milyar dolar düzeyinde olan kısa vadeli dış borç, 2016'da 103.3 milyar düzeyine geldi. Ülkenin dış borcu 129.6 milyar dolardan, 416.7 milyar dolara çıktı. 2002'de kısa vadeli dış borcun toplam dış borç içindeki payı yüzde 12.7 iken 2016 yılının üçüncü çeyreğinde bu oran yüzde 24.8'e çıktı.”
Uluğbay, “O gün olmayan cari açık dönem toplamı bugün 500 milyara gelmiş durumda. Referandumdan ‘Evet' çıkması halinde ise bir tünelin içine girip yeni bir maceraya atılır Türkiye. Ancak bu macerayı kaldıracak gücü var mı, ondan çok şüpheliyim” ifadelerini kullandı.
İŞSİZLİK YÜKSEK SEVIYEDE
Hikmet Uluğbay, AKP döneminde katma değerin azaldığını, iş gücüne de yeteri kadar alan yaratılmadığını dile getirdi. Uluğbay, şöyle devam etti: “İşsizlik çok daha yüksek seviyede. Üstelik de eğitim verdiğiniz insanların işsiz kalması daha büyük bir sıkıntı. Ayrıca, Cumhuriyet'in planlı döneminde yapılan son derece değerli ve önemli sanayii kuruluşları, bugün özelleştirme adı altında geniş ölçüde yabancılara satılmış durumda. Ve en az bunlar kadar önemli olan nefret söylemlerindeki artış, toplum içinde gerginliği yükselten söylemler, yabancı ülkelerle ilişkilerimizin bozulması da söz konusu.”
HİKMET ULUĞBAY KİMDİR?
 
4
1939 yılında Isparta'da doğan Hikmet Uluğbay, 1961 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. University of Southern California'den Master derecesi aldı. Maliye Bakanlığı, Tokyo Büyükelçiliği ve NATO Nezdinde Daimi Temsilciliği'nde Maliye ve Ekonomi Müşavirliği, OECD Nezdinde Daimi Temsilci Yardımcılığı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Baş müşavirliği, Hazine Genel Müdürlüğü, Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevliliği, 20. ve 21. Dönem Ankara Milletvekilliği ile Milli Eğitim Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı ve Devlet Bakanlığı yaptı.
 
Bülent Ecevit hükümetinin ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay, tabancasıyla başına ateş ederek giriştiği intihar teşebbüsünü, 12 yıl sonra anlattı. Uluğbay, 6 Temmuz 1999 gecesi meydana gelen olayla ilgili ‘’İnsanların bireysel olarak yaşadıklarını ben ülkem için yaşadım. Çıkış yollarından biri intihardı’’ dedi.
 
Özal hükümetinin Devlet-Maliye ve Dışişleri Bakanlarından Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ‘’Özal’dan sonra, Kaybolan Yıllar’’ adıyla bir kitap yazdı. Kitabında Turgut Özal, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Tansu Çiller’in Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dönemini anlatan Alptemoçin, Hikmet Uluğbay ile de röportaj yaptı. Uluğbay bu röportajda Alptemoçin’e intihar girişimi konusunda şunları anlattı:
 
‘’Ülkenin içince bulunduğu ekonomik durum nedeniyle yoğun bir stres içindeydim. 60 milyar dolar borç ödememiz gerekiyordu. Ekonomi bıçak sırtıydı. Bankalara el konulacağı dedikoduları vardı. Günde bir elma yiyerek, öğle yemeğini geçiştiriyor, geceleri iki saat uyuyordum. Develüasyon yapılacağına dair Mesut Yılmaz’a bilgi verdiğim söylentisi ortaya atıldı. Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıları ben 24 saat yaşıyor ve çözüm arıyordum. Evinize icra geldi ne yaparsınız. Çıkış yollarından biri intihardır. İnsanların bireysel olarak yaşadığını ben ülkem için yaşadım. Bir an geldi o irrasyonel kararı uyguladım. Olaydan sonra kendimi toparladım. Bu sefer de oğlumun beni vurduğu spekülasyonu ortaya atıldı. Bu yapılabilecek spekülasyonların en adisi oldu.’’
 
‘’TANSU’NUN SEÇİLMESİNE SEVİNMEDİM’’
Alptemoçin kitabı için 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile de konuştu. Demirel, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından, partinin başına Tansu Çiller’in seçildiğini ancak bundan ‘’Memnun olmadığını’’ anlattı. Demirel şöyle dedi:
‘’Tansu Çiller’i ben getirdim. Ben ön safa çıkardım. Ben milletvekili olmaya ikna ettim… Fakat benim Merhum Özal’ın ani ölümü dolayısıyla Çankaya’ya çıkmak mecburiyetim olunca, DYP genel başkanlığı boşaldı. Arkadaşlarım bu genel başkanlığa kendi sağduyularıyla, kendi hür iradeleriyle bir seçim yaptılar. Ben buna karışmadım ve Tansu Çiller’i genel başkan yaptılar. Bundan çok memnun olduğumu söyleyemem. Ama hiç karışmadım. Genel başkan olmasında doğrudan ya da dolaylı bir etkim olmamıştır. Karşısına çıkmadım ama sonuçtan memnun da olmadım.” (GAZETEPORT)
 
 
5
Bir bakanı intihara sürükleyen anıları okudunuz.
Bakan için sular duruluncaya kadar Türkiye'de her şey normalmiş gibi yaşam --sürdü.
-Kimler neleri istedi de onuruna yediremedi sayın bakan?
-Bu düzeni yöneten (!) Devlet içindeki "Derin Devlet!"e hakim olanlar (?) kimlerin emrindeydi?
-İMF 'nin yıllardır Türkiye'ye yaptığı dayatmaların gerçek yüzüyle karşı karşıya kalan bakan ,acaba Türk Halkına sunulan acı reçeteyi(!) kabul ermedi de mi intihara kalkıştı?
Bu görüşler hala cevap bekleyen ,bilinmeyen, unutulan yılların tozlu raflarında dahi kalmamıştır(!)
 
O günlerde,(1999) Türkiye yeniden yapılanma adına ciddi bunalımlardan geçerken,faturayı sedece çalışan emekçi kesime ,memura, küçük esnafa ve köylüye kesenler; ABD Emperyalizminin acımasız uygulamalarının bir gün ülkeyi kaosa, fakirliğe ve baskıcı sisteme (Faşizme ) götüreceğini yazan aydınların katledilişi ,cezaevlerinde çürümeye terk edileceğini yazanlar, şimdi haklı çıktılar.(2020)
 
 DEVAM  EDECEK.
 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
yazar'ın diğer yazıları
makale kategorileri
son gelişmeler
öne çıkanlar