GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

AK PARTİ’Lİ ÜYELER, MECLİSİ DEĞERLENDİRDİ

AK PARTİ’Lİ ÜYELER, MECLİSİ DEĞERLENDİRDİ

--- Reklam ---
test
Gündem - 09.11.2013 Cumartesi 17:58  - Bu haber 789 kere okundu.
AK Parti Ereğli Belediye Meclis Üyeleri, kasım Ayı Meclis toplantısında alınan kararları değerlendirdi.
 AK Parti Ereğli Belediye Meclis Üyeleri, kasım Ayı Meclis toplantısında alınan kararları değerlendirdi. AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır’da, AK Parti’nin Ereğli Belediye Başkan Adayını Aralık ayının ilk haftasında açıklamayı düşündüklerini bildirdi.

 

AK Parti Ereğli İlçe Teşkilatında düzenlenen basın toplantısıyla AK Parti Kdz.Ereğli Belediye Meclis Üyeleri son yapılan Kasım Ayı Meclis toplantısını değerlendirdiler.

 

AK Parti Ereğli Belediye Meclis Üyesi Esra Alpago, Kasım Ayı Olağan Meclis toplantısında üç önerge verdiklerini söyledi.

 

Bunların, biri işyeri açma ve işletme ruhsatı olmayan işyerlerinin sayısıyla, belediyede çalışan danışman kadrosu ve danışmanlarla ve Erdemir sahası içinde yürütülen 18. madde uygulamasıyla ilgili olduğunu ifade eden Alpago; ““18. madde uygulaması yapılarak Erdemir sahasından çıkması ile ilgili bir çalışma yürütülüyor Ereğli belediyesinde. Bununla ilgili bir mahkeme kararı olduğunu öğrendik ve mahkeme kararı doğrultusunda yapılan çalışmanın durdurulması için bir önerge hazırlayıp verdik. Tabii her zaman çok şeffaf bir belediyecilik anlayışı olduğu için arkadaşların, üç önergeyi de reddettiler.

 

Bunlar Ereğli için önemli önergelerdi. Danışmanlarla ilgili durum basına da yansımış olan bir durumdu. Bu duruma açıklık getirilmesi adına bir fırsattı. Ancak basında yazılanlar doğru olmalı ki, bu sorumuza bir açıklık getiremediler.

 

Aynı şekilde işyeri açma ruhsatı olmayan bir yığın işyeri var. Bunca işyerinin kapatılmasını istemek gibi bir şeyimiz yok ama kişiye özel davranıldığını göstermek için böyle bir önerge verdik. Bununla ilgili bize bir şey söylemeleri mümkün değil, zaten her zamanki gibi kanuna aykırı hareket edeceklerini, cevap vermeyeceklerini biliyorduk.

 

Diğer bir durum da pazaryeriyle ilgili durum. Basında çıkan, ihale yöntemi olmaksızın yer verileceği söyleniyordu. Küçük bir çalışma neticesinde, bu dükkanların ihale edilmeden verilmesinin söz konusu olmadığını öğrendik. Bunu kesinlikle ihale ederek yapmak zorunda. Yine bunu belediye meclisine getireceğini söylüyormuş. Belediye Meclisinin kesinlikle bu konuda bir karar alma yetkisi yok. İhalesiz yapın, ihaleli yapın deme yetkisi yoktur. Bizce pazaryeri mevcut yerinde kalmalı. Daha doğaya dönük, çalışır hale getirilmelidir. İşi hepten çıkmaza sokmaya çalışıyorlar anladığım kadarıyla. Naçizane arkadaşlara tavsiyemiz, kanunu okuyup ona göre uygulama yapsınlar” dedi.

 

KALAY’DAN PERFOMANS RAPORUNA ELEŞTİRİ

 

AK Parti Belediye Meclisi Üyesi Yusuf Kalay da Kasım toplantısında görüşülen performans raporuna eleştirilerde bulundu.

 

Kalay, 2014 yılında Belediyenin Ereğli’nin sorunlarına çözüm olacak hiçbir projesinin bulunmadığını belirterek, unları kaydetti; “Performans raporu, bir mali yılda belediye stratejik plan dahilinde yürütülecek faaliyetlerin ve bunların kaynağının yazılmasıdır. 2014 yılı içinde 10 bin ton asfalt öngörülmüş ama buraya bir bütçe ayrılmamış. Demek ki 2014’te Ereğli’de asfalt yapılmayacak. Daha önce asfalt için bir konu gelmişti belediye meclisine, biz bunu kaynak olduğunu bunları bütçeye koyduğumuzu söyleyerek reddetmiştik. 46 bin öngörülen asfalt, nasıl oldu da 76 bin ton olarak döküldü. Şimdi soruyorum, eğer paramız yok idiyse bu para nereden karşılandı. İki yolu var, ya yalan söylüyordur, ya da asfalt yapımıyla ilgili şartlı bağış almıştır. Bunun kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz.

 

Önemli bir konu da aynı meclis toplantısında Asfalt ve Çarşı üstünün kapatılması diye gelmişti belediye meclisine. 2014 yılında 500 metrekare çarşı üstünün kapatılması diye yazılmış ama ödenek ayrılmamış. Çarşı esnafına söylüyorum, 2014 yılında Halil beyin kafasında çarşının üstünü kapatmak yok.

 

Ereğli’nin tüm ihtiyaçları bitti, 4 yürüyen merdiven öngörülmüş. Ama ödenek ayrılmamış. Tıpkı Göztepe’ye yapılan teleferik gibi. Belediye Hizmet Binası öngörülmüş, bütçe konulmamış, itfaiye binası öngörülmüş, bütçe konulmamış. Teleferik yapılması, sahil bandından kaleye teleferik öngörülmüş. Yine bir hayali projeyle karşı karşıyayız.

 

Kurban bayramından önce bayramdan sonra Belen Mevkisinde yapılacak yeni mezarlığın çalışmaya başlanacağını söylemişti. Yine buraya bir bütçe ayrılmamış.

 

Merkezi hükümetimizin özellikle Prof. Dr. Ercan Candan’ın çabalarıyla kültür merkezini belediyeye devretmiştik, oraya modern bir kültür merkezi bekliyoruz yıllardır ama 2014 yılında bu da yer almamıştır. Kadın sığınma evi için önerge vermiştik, başkan da 2014 yılında programa alınacağını da söylemişti ama yine bunun olmadığını görüyoruz.”

 

AK PARTİ’NİN ADAYI, ARALIĞIN İLK HAFTASINDA AÇIKLANACAK

 

AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, gazetecilerin sorusu üzerine aday adaylığı sürecini değerlendirdi.

 

Çakır, “Ereğli’de beş aday adayımız var Gülüç’te beş, Kandilli’de altı, Ormanlı’da üç aday adayımız var. Çalışmalarımız devam ediyor. Ereğli ile ilgili düşünecek olursak ayın 16-17’sinde tarih neredeyse kesinleşti temayül yoklamamız var teşkilatımızda. Büyük ihtimal ay sonuna doğru daha ayrıntılı bilgi verebileceğimizi düşünüyoruz. Aralığın ilk haftasında adayımızı açıklamış olacağımızı düşünüyorum” dedi.

 

Toplantıya, İlçe Başkanı Fatih Çakır, Belediye Meclis Üyeleri Yusuf Kalay, Esra Alpago ve Eyüp Karaaslan ile AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Osman Mahmutoğlu katıldı.

 

 

 

 

                                                                                            Mehmet KELEŞ  

                                                                                         AK Parti Kdz. Ereğli

Tanıtım ve Medyadan Sorumlu

                                                                                       İlçe Başkan Yardımcısı

Etiketler; ak, parti,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 
 

İlgili Diğer Haberler

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde son aylarda öğrencileriyle hayata soktukları projeler ile dikkat çeken Karadeniz Ereğli Nimet İlkokulu, yeni bir projeye
9 gün önce
ALAPLI MERKEZ MAHALLE MUHTAR ADAYI
1 ay 27 gün önce
*Alaplı Belediye Başkanı ve CHP Alaplı Belediye Başkanı Adayı Nuri Tekin, AK Parti Alaplı Belediye Başkan
2 ay 22 gün önce
ERGİN
22 Kasım 2018 Perşembe