POSBIYIK'MI ERDEMİR'Mİ HAKLI?

Bir ilçenin yarınlarını süsleyen, gelinlik kızların,damatlık gençlerin hayali olan

Gazete Köşesi   A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 Bir ilçenin yarınlarını süsleyen, gelinlik kızların,damatlık gençlerin hayali olan ERDEMİR ,Ereğli'den çok şey alıyor, PEKİ GERİYE NE VERİYOR?

 

Erdemir,1960'lı yıllarda kurulduğunda, bu ilçenin Çilek tarlalarının olduğu; Kışla,Kepez,Gülüç,Kestaneci gibi en verimli topraklarında yaşayanlar için yeni iş kapısı sevinci yaşanmıştı.

Ama bu kurumun işçilerin %60'ı Ereğlili değildi!

 

Aradan geçen yıllar içinde ,bu topraklarda önce Kestane,Karaağaç,Çilek alanları zamanla kullanılmaz hale geldi.

1970-80 Yıllara kadar Türkiye Demirçelik sektöründe Dünya'nın 5. tesisi olan kurum, 1994 yılında başlayan Özelleşme süreciyle ,giderek Ereğli'den koparılıp, ilçede kazanılan paralar ile dışa yönelmelerle, hatta Yurtdışı tesisler alınarak büyük bir sektör olmayı başardı.

 

Önce bu kurumun yıllar içinde üretimden gelen karlılığını ,ilk yıllarda bölge halkının ,ekonomik,sosyal,hatta kültürel gelişimi yönünde kullandığına tanık olduk.

 

Ancak 2006 yılında AK PARTİ hükümeti eliyle özelleştirilen ERDEMİR 2006 'dan sonra hızla ilçeden ekonomik desteğini çekmeye ,il dışı işletmelere yönelerek, buradan elde ettiği karlar ile, başka yerlere istihdam yaratmaya başladı.

 

2006 Yılında özelleşen kurum,tabiri caiz "Özel sektör" oldu.

O zaman sokağa taşan ;"Özel sektör "istediği gibi serbest dendi. Kurulduğu günden itibaren Ereğli'ye çok sayıda Eğitim,sosyal yardım ve Spor alanlarında faydalı olan "göz bebeğimiz!" artık şaşı oldu!!!

 

Halil Posbıyık 2 Mayıs 2019 Günü .ok acı bir raporu açıkladı Mayıs ayı Meclisinde.

Erdemir'den çevre ve hava kirliliği yaptığı için alınan aylık 400 bin tl yardımı keserek, üstüne üstlük 5 yıl geriye dönük ödemelerinde tahsili için karar almış...

Hiç akılda olmayan bu karar ile Ereğli'de üç türlü ;"Cilt,akciğer,lösemi" kanseri gibi çok sayıda hastalığa ve kalp krizlerine  neden olan etkileşimleriyle ,hayatımızdan bir şeyleri alan ağır sanayi atıklarının yaşanmaz hale getirdiği Ereğli 'de yaşam,belgelerle kanıtlanmaktadır.

 

ERDEMİR bize iş ,ekmek olarak hayat verirken, genç yaşta yakalandığımız  hasalıkları ve erken ölümleri de beraberinde   getirdiği sağlık kurumlarınca da bilinmektedir.

 

Ağır Sanayi tesislerinin olduğu yerlerde 50 yılı bulan bu gibi kurumlar artık ekonomik ömrünü  yitirmiş, metal yorgunluklarının etrafa saldığı kirliliği kimse yok sayamaz.

 

Şimdi Ereğli Belediyesi'ne aylık" Hava Kirliliği "parasını ödemeyen bu kurum ,Çevre Bakanlığının normlarına uygun işçi çalıştırma,hatta iş yerlerindeki yapılaşmada(!) imara uygun yapılaşma ve İnşaat çalışmaları yapıyor mu?

 

Halil Posbıyık için kavgacı diyorlar

Şimdi Erdemir yönetiminin amacı nedir? Bunu nasıl izah edecektir.Merak ediyoruz.

Halil Posbıyık, 2006 yılında Belediye Başkanı iken Özelleşen kurumun içinde inşaat yapılanmasının belediyece denetimleri esnasında "Zamanın Türk Metal Sendikası aracılığı ile örgütlenen işçiler tarafından 2014 yılı Yerel seçimlerinde belediyeye yürüyerek, önemli bir provokasyonlar dizisi ile karşılaşmak zorunda kalmıştır.

 

Aradan 5 yıl geçti.

Ereğli'de talanlar ,haksız kazançlar ve kurumlar arası çıkar oyunları sahneye düşmüştür...

EREDEMİR aylık 400 bin tl  Hava Kirliliği parasını kestiği gibi, 5 yıl içinde ödediği parayı da geriye dönük olarak  isteyecekmiş.

Ey Ereğli halkı, şimdi Posbıyık ne yapmalı?

Ya sizi zehirleyen gazlara,ve hava kirliliğine evet demeli.

Ya da yasal yollar ile mücadele etmeli!

 

Ereğli Halkının topraklarında yaşayanları bu konuda aydınlatmak bizim işimiz.

Karar halkının.

Halk;  Bizim için sağlık önemli değil,ERDEMİR bizim kan damarımız(!) diyorsa, Sayın Posbıyık buna göre tavır almalı.

Bana göre ,tüm Sivil Toplum Kuruluşları,Çevre Dernekleri,Muhtarlar,Mühendisler derhal toplanmalı.Alınması gereken kararı ortaklaşa vermeli..

AK Parti Hükümetinin son yasaları ile Büyük Sanayi Tesislerinin İnşaat Ruhsatlarını kendi bakanlığının verecek olması da ERDEMİR adına bir kıyak olacaktır.

ERDEMİR Ereğli'nin vazgeçilmezidir.

Ama Bu kurumun OYAK yönetimince ele alması gereken konularda ilçe halkıyla barışık olması da önemlidir...

 

Posbıyık ilçe halkının geleceği için kavga ederse, yine başladı(!) diyecek olan AK Partili ve muhalifler! bakalım kimin yanında yer alacaklar!

Valla düşündüm de iki ucu Bo...lu değnek..

 

 

 

 

 

 

 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
yazar'ın diğer yazıları
makale kategorileri
son gelişmeler
öne çıkanlar