YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
 
Makale Kategorileri
 
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

TGF GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDA!!!

mehmet ÖZTÜRK
Gazete Köşesi - 11 Eylül 2018 Salı - 02:36:37  - Bu makale 810 kere okundu.
mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trTürkiye içinde bulunduğu açmazını nasıl giderecek,hep birlikte düşünelim.
 Türkiye içinde bulunduğu açmazını nasıl giderecek,hep birlikte düşünelim.

7-8-9  Eylül 2018 ,Alanya DİM MEDYA " Yeni ALANYA' Gazetesi Sahibi: Mehmet Ali DİM  tarafından DİM MEDYA ve DİM TV 'nin 51.Kuruluş etkinliğine katıldım.

 

Türkiye genelinde çok sayıda ilden gelen başkan ve TGF ( Türkiye Gazeteciler Federasyonu) Üst Kurul Üyeleri 2 gün iç içe olma olanağına sahip oldular.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt çavuşoğlu'nun katıldığı tören,deyim yerinde ise bir basın kurumunun şanına yakışır nitelik ve nicelikteydi.

Bu törende ağırlıklı olarak TGF Genel Başkanı Mehmet Ali Dim 'in dost ve arkadaşları dışında, Kıbrıs Turizm ve Çevra Bakanı ,Milletvekilleri,İlçede bulunan tüm bürokratlar,STK'lar ve Meslek Odalarının başkanları vardı.

 

Bu güzel günde ,Türkiye Gazeteciler Federasyonu'na bağlı başkan ve üyelerin ,ülke genelinde ekonomik kriz ile baş gösteren ; Gazetecilerin temel sorunlarının başını çeken Kağıt zammından diğer kalemlere gelen farkın ve BİK ( Basın İlan Kurumu) tarafından Resmi İlanlardan alınan komisyonun fazlalığına kadar en temel konular edile getirildi.

Burada Kısa bir Konuşma Yapan TGF Genel Başkanı :Yılmaz Karaca,iki hususu ele aldı.Bakandan destek isteyen bir konuşma yaptı.

 

TGF Genel Başkan Yardımcısı :M.Ali DİM " Bugünlerde Anadolu medyası yine zora girmiştir. Anadolu medyasının hammaddesi konumunda bulunan kağıt ve mürekkebe ciddi zamlar gelmiştir. Ne yazık ki ülkemizde kağıt ve mürekkep üretilmemektedir. Üretiliyorsa da hammaddeleri dışarıdan gelmektedir. Bu nedenle çok ciddi gider kalemleri oluşmaya başlamıştır. Pek çok medya kuruluşu sayfa azaltmak, maliyetleri kısmak zorunda kalmışlardır. Tabi ki bakanımızın konusu değil ama bize aracılık ederse, Anadolu medyasının en azından gazete kağıdına, kalıbına ve mürekkebine, yurtdışından getirdiğimiz malzemelerine devletimiz sübvanse imkanı tanıyabilirse çok önemli bir destek olacaktır. Düşük bir KDV ödüyoruz, Gümrük Vergisi ödemiyoruz ancak daha önce tonunu 450 Dolar’a aldığımız kağıdı şu anda 800 Dolar’a bize satıyorlar. Dövizde zaten kur artışı var, bir de döviz bazında zam yapıyorlar. Bu kriz çözülene kadar Anadolu basınının yaşatılması için bir çözüm bulmak zorundayız. Bu anlamda bakanımızdan bunu istirham ediyoruz. Gazete kağıdına basılı habercilik anlayışı yavaş yavaş geride kalıyor. Anadolu basınında da kağıdı bırakıp dijital medyaya geçiş noktasında hazırlık yapan pek çok kuruluş var. Ancak dijital de olsa maliyetleri çok yüksek. Bu anlamda bazı destekler gerekiyor. Bir paket hazırlanabilir, Anadolu medyasını biraz daha rahatlatacak çalışmalar yapılabilir" dedi. 

Yılmaz Karaca kısa konuşmasında;" Basın İlan Kurumu, bazı kararlar alarak, mutlaka İstanbul, İzmir ve Ankara'daki gazetelere verilen kredileri Anadolu gazetelerine de vermeli. Ayrıca Basın İlan Kurumu’nun bizlerden almış olduğu yüzde 15 bir komisyon var. Bu rakam yılda 10 milyo TL yapıyor, bu para çarçur ediliyor. Bu para da Anadolu basınına destek olarak kullanılabilir" ifadelerini kullandı.

Buraya kadar çok iyi.Fakat TGF Kongresinin yaklaştığı şu sıralarda ,ortalığı geren bazı yazı ve yorumlar kurumsal yapımıza  zarar verir durumdadır...

TGF şu günlerde iç çekişme yerine ülke genelinde kapanma durumunda olan gazete ve diğer yayın organlarının temel meselesi olan sorunları ortak paydada buluşarak çözüm üretmekle meşgul olmalıdır...

Sayın Karaca'nın  15 Maddelik bir deklarasyon yayınlamasını olumlu buluyoruz.Bizler kendisine bu konularda çok öteden beri sorunların çözümü için bir şeyler yapmaları konusunda uyardık.

Ancak son 15 Maddelik TGF açıklaması kongreye bir ay kala çözüm üretmeye mi, siyasilerin yaptığı gibi vaatler serisini mi içeriyor.?

Merak etmemek elde değil.

 

Değerli başkanlar, TGF Genel Başkan Yardımcısı M.Ali Dim ile ilgili bakan Çavuşoğlu'nun anlattığı özelliğini ben bilhassa yakından takip ettim.Sizlerin de çoğu bu sürece şahit oldunuz.

Alanya Gazeteciler Derneği Başkanı ilçesine ve ülkesine duyalı kişiliği Alanya'da  bilindiği kadar bizlerde onu takip ediyoruz.

Sayın Karaca'nın 15 Maddelik Gazetecilerin ülke genelinde yaşadığı sorunların tümünü içerdiğini bizlerde biliyoruz. Ve katılıyoruz...

Ancak,"Sen-Ben "çekişmesi yerine, "Siz,biz" Diyalogunun en güzel örneklerini vermekle yükümlü bizler, bulundukları İllerde toplumun yaşam biçimini şekillendiren gazeteciler ; Kendi içimizdeki sorunları çağdaş anlayışın gereği olarak çok geniş masada çözümlemekle yükümlüyüz.

"bana güzel sözlerle umut verme.Olumsuz da olsa içinde riya olmayan sözler söyle!" ana temasından yola çıkarak, Türk Medyasının can çekiştiği noktada bir farklılık yaratmak asli görevimiz olmalıdır .

 

Türkiye medyası son viraja girmiştir.İçinde binlerce yolcusu panik içindedir.Bu virajı alamaz isek ,sektörler bir, bir kapanacak.İçinde yüzlerce kurum ve binlerce insan umutsuzluğa doğru yol alacaktır.

TGF ' ye bağlı  gazeteciler  zor ve aşılması güç bir süreci yaşarken; Dim mi?Karaca mı?  sorusu yerine ,gemide bulunan tayfaların tümünü bekleyen kötü sürece kim dur diyebilir? Sorusunun karşılığı olan ,kurtuluşu sağlayacak gücü yakalamak asli görevimiz olmalıdır...

 

Şunu da unutmayalım...

Bizler, bulunduğumuz il ve ilçelerde siyaset ve ticaret alanında yön verici hatta katma değer sağlayıcı özelliğimiz gereği, saygınlığı olan bir meslek sahipleriyiz...

İçimizdeki ortak noktayı bulamayan, örgütsel dayanışmayı sağlayamayan yapımızla, toplumda, hükümet nezdinde ne kadar güçlü olabiliriz?

Biz, nasıl yapar da bu krizi aşabiliriz? En Çok düşünmemiz gereken şeydir..

Bizler, Bu ülkenin en güçlü Örgütüyüz!

Bizler Akdeniz'den ,Karadeniz'e.Doğu'dan Batı'ya ,Ardahan'dan Sinop'a kadar her ilde,ilçede,beldede,köyde saygınlığı hala var olan ,Dünyanın en güçlü en saygın mesleğinin bireyleriyiz...

Türkiye Gazeteciler Federasyonu kimsenin tapulu malı değildir.

Bu kuruma bağlı 70 İl ve Onlarca İlçe teşkilatı var. Bu ülke  81 İl ve 957 İlçeden ibarettir. Eğer bu gücü her vesileyle parçalamaya kalkarsak(!) Yarın yok olmakla kalmaz, bu süreci yaratanlar (!) ülkenin çöküşüne ve Cumhuriyet değerlerinin zedelenmesine da katkı sağlamış olurlar!

TGF sürekli dağılan değil, birlik beraberliğin daha da güçlü şekilde tesisi için toplum önderi niteliğiyle, ülkede tüm kurumların ve siyasilerin saygı duyduğu yapıya tekrar kavuşmalıdır.

 

Bizler ,yarın" ne yaptık " dememek için tüm ülke genelinde TGF ailesi  olmayı başarmak zorundayız.

Dağılmış bir aile asla fertlerine refahı sağlayamaz.

Biraz da görevleri dağıtmak,daha geniş yelpazede ,geniş kitlelere sesimizi duyurmak adına daha sıcak ilişkilere ,daha geniş kitlelere "Gücümüzü gösterme zamanıdır."

Kontrolsüz güç ,güç değildir.

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; şehit, recep, turan, alaplı,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: