YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

VEKİLİN SUÇU YOK MU?

mehmet ÖZTÜRK
Gazete Köşesi - 26 Mart 2018 Pazartesi - 00:18:33  - Bu makale 483 kere okundu.
mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trSon bir aydır Alaplı gergin.
 Alaplı’yı geren konunun;    "Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’nun usulsüz şekilde vatandaşın mülkünü üstüne geçirdiği iddiaları"  gündeme bomba gibi düşerken ,sokak ise şaşkın!

 Alaplı, Karşıyaka mahallesinde oturan vatandaşların iddialarına göre Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çatuoğlu, "hak sahiplerinden habersiz şekilde parselleri üstüne geçirdiği" iddialarıyla çalkalanırken  ilçede,  " belediye kanunlarında olan 18. Madde uygulamasının kaymakamlık ça yapılması  bu mağduriyete yol açarken " Adalet arayan mağdurlar ne olacak?

 

İddialara göre ; "Bölgede yaşayan vatandaşlar arazilerin kendilerine ait olduğunu sandıklarını ancak yıllar sonra böyle bir gerçeğin ortaya çıktığına dikkat çekiyorlar"

.

Bundan 10 yılı aşkın sürede bir şekilde bir başka şahıs olan Fazilet Partili  İbrahim Efe nasıl olmuşsa 7 dönüm araziyi satın almış! Kaça ,hangi para ile almış?  Efenin Eşi Alaplı içinde ;"Benim kocam masum.Bu Faruk Beye ulaşamıyorum!" Diyerek, Faruk Beye yakın her kese dert yanıyormuş...

"Benim kocam masum" der dururmuş.
Diğer taraftan Çaturoğlu ile ilgili iddiaların ardı arkası ise kesilmezken;. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre 90’li yılların sonunda Fazilet Partisi’nden Belediye 
Başkanı seçilen AK Parti Zonguldak Milletvekili : Faruk Çaturoğlu’nun Kılçak mahallesinde de akrabası ( Baba dostu) üzerine arsa toplandığı iddiaları yaygın basına da yansımış..

Faruk Bey hukuka baş vuracağını açıklamış.Peki o arsaları ellerinden alınan mağdurlar ne olacak?

Adalet halkın malını ellerinden alanlara mı ait?

 

Çaturoğlu’nun Alaplı Kılçak mahallesinden olduğu bilinen gerçek.o dönem belediyede çalışan bir harita mühendisi ile  iş birliği yaptığı ileri sürülen Çaturoğlu'nun  İbrahim Efe isimli akrabası üzerinden 18 uygulamasına girmeden arazileri topladığı iddia ediliyor.!

 

Burada kör düğüm ,   ise İbrahim Efe isimli şahsın Kılçak mahallesinden olmayışı. Eleşlerden oluşu!

Yapılan araştırmamızda çok yakın akraba olmadıkları yönünde.

Kılçak mahallesi Faruk Çaturoğlu’nun oturduğu mahalle.

Bu arsalar 1990'lı yılların sonları esnasında cereyan ediyor.

EFE Erdemir emeklisi  olduğu gibi, Aldığımız bilgi doğru ise oğlu FETÖ davasından kaçak ve Yurt dışında olduğu da halkın dilinde...

 
İşin garibi, Belediye Başkanlığının ardından Zonguldak Milletvekili seçilen Faruk Çaturoğlu, Kılçak mahallesine okul yaptırmak istediği gerekçesi ile 18. Madde uygulamasını Kaymakamlıkla yapılması talebinde bulunuyor...Yıl kaç? Sayın Faruk Bey'den cevap almak isteriz tabii..

 

 Kendi üzerinde olmayan arsaların hukuka uydurularak alınması   gereken 18 uygulamasını Alaplı Belediyesi değil , İl Özel İdare ve Alaplı Kaymakamlığı protokol yapmak suretiyle Çaturoğlu’nun istediği yönde karar alındığı iddialarının ihbar kabul edilip, ilgili makamların Kılçak Köyü olayı üzerinde durması gerekmez mi?

Sayın Çaturoğlu ,18 uygulaması yapılan arsanın yanında olan yerlerini niye 18 .Madde uygulamasına sokmadı?

 

 

Eğer böyle bir rastlantı varsa da mağdurların neden mağdur oldukları (!) dikkate alınarak ,varsa mağduriyetlerin giderilmesi gerekmez mi?

 


Garip ilişkiler ile yürütülen süreci ise Saadet Partisine yakınlığı ile bilinen ve Çaturoğlu’nun belediye başkanlığı döneminde yaşanması  yetmez gibi, Faruk Bey döneminde belediyede Harita Mühendisi olarak çalışan :Gökhan Göktaş isimli kişinin 18 uygulama işini alması bir başka detay olarak göze çarpıyor.

 

Bir başka İddia da Bu Gökan Göktaş'ın Alaplı'da yaptığı bir çok 18. Madde uygulamasında şaibeler olduğu savları dikkat çekiyor.

Bu konunun ciddi şekilde ele alınması için Belediyeden bilgi almak üzere gereken araştırmayı sürdüreceğim.

.

 

Ayrıca bu arazinin 30 dönümü 3 gaip hak sahibine ait olduğu belirtilirken 18 Uygulaması yapılan arazide daha sonra en büyük hisse yaklaşık 7 dönümle hisse toplayan İbrahim Efe'ye (Faruk Çaturoğlu’nun akrabası) üzerine kayıtlı olduğu iddia edildi.Peki İbrahim Efe ile 30 dönüm gaibin arsaları ortak yazıldı mı?

 En ciddi iddia ise arsalar tapusu dahi çıkarılmadan İbrahim Efe isimli şahsın İl Genel Meclisi üyesi Ayhan Akman ile kat karşılığı anlaştığı yönünde oldu.

 

Haber kaynaklarımız ise , Ayhan Akman'la kat karşılığı anlaşma yapanın ,tapuda arsalar üzerinde olan İbrahim Efe değil Milletvekili Faruk Çaturoğlu olduğu yönünde.

 

Yaklaşık 15-20  Yıl neden beklediler?

Hiç kuşkusuz Arsaların tapularına rağmen, mal sahiplerine nasıl tebligat gittiği, ya da tebligatın nerede sümen altı yapıldığı da merak edilen hususlar arasında.


Kayıtlarda Faruk Çaturoğlu’nun görünmemesi rağmen perde arkasından işin ekonomik ve yasal boyutunu Faruk Çaturoğlu’nun ayarladığı iddiaları gün yüzüne çıkıyor olması ;Vatandaşların 18 uygulaması üzerinden Çaturoğlu’nun kendisini kağıt üzerinde değil ama taşeron kişiler üzerinden hak sahibi yaptığını iddia ediyor." olmaları sokağın vazgeçilmez dedikodusu.

 

Alaplı'da 18 Madde uygulamasının nasıl yapıldığından    köy muhtarının ne kadar bilgisi var? Ben merak ettim.

 

Ben bir başka şeyi de merak ettim; Bu 18.Madde Uygulamasında bir gariplik var.Bu dönemde Faruk'un işlerini yapan Belediye personeli kimdi?

Bu konuda Alaplı Belediyesi  Karşıyaka Mahallesi'ndeki mağdur olduğunu iddia eden vatandaşların hakları konusunda ,halkın yanında mı, vekilin yanın da mı yer alacak?

Bu da çok merak ettiklerimden!

 

Duyduk ki, İbrahim Efe yeri satmış.

Kime?

Adapazarı' nda bir firmaya???

 

Eee devlet bunlar.

Suçlu arazi sahibi olduğunu ileri sürenler.

 

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: