GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

YATÇILAR UMDUĞUNU BULABİL DİMİ?

YATÇILAR  UMDUĞUNU BULABİL DİMİ?

--- Reklam ---
test
Gündem - 14.04.2018 Cumartesi 12:37  - Bu haber 425 kere okundu.
Yıllar önce Alaplı'dan
 Yıllar önce Alaplı'dan İstanbul'a Ayvansaray'a giderek ,burada Sandal ve Yat yapımında çalışan Alaplı'lı yatçılar ,Yıllar önce AY TEK adında kurdukları Kooperetif ile  Alaplı'yı ekonomik yönden geliştirme proje için tekrar bir  araya geldiler.

 

Alaplı Islah OSB alanında 70 dönümlük bir arsanın bu işe uygun olduğu gerekçesi iel yatçıları davet eden AK Parti Zonguldak Milletvekili :Faruk Çaturoğlu ,Zonguldak Valisi :Ahmat Çınar ,Zonguldak Defdardarı: Bayram Yapar,Alaplı Belediye Başkanı:Nuri Tekin,Alaplı Kaymakamı:Saim Eskioğlu,TSO Başkanı:Recep Ocak,AYTEK Başkanı:İbrahim Türkoğlu(İstanbul) Yönetim Kurulu Üyesi:Ahmet Keskin,Daire Müdürüleri ve Yatçılık Yapan Alaplı'nın tek yatçısı Timur Arslan 'ın yanısıra bürokratlar katıldı.

 

Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu 'nun yaptığı konuşmadan sonra,diğer AYTEK yöneticilerini dinleyen Vali: Çınar, adı geçen yerin bu işe uygun olup olmadığını sordu.

İbrahim Türkoğlu,"Efendim ben Alaplılıyım. Çocuk yaşta gurbete çıktık.Yaşım 70 Allaha şükür durumum da iyi.Ama, biz artık memleketimize yararlı olalım istedik. Bugün Türkiye'de iki yer var YAT imalatı yapan. Biri kastamonun  Cide ilçesi biri de Zonguldak'ın Alaplı.Türkiye'nin her yerinde bizim insanlarımız yatçılık yapar.Bu kültürü ilçemizde sürdürelim istedik.Yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Adı geçen Kefkanaltı denilen yerde 70 dönüm arazi uygun ama, burada ancak, 15 hatta en uzun 20 metre yat yapabiliriz.Bizim  yat yapım alanımızın bir kişi için 120-150 metra boyu 50 metra eni olması lazım.Ama 20 metre den büyük yatlar için yer uygun değil.Bize deniz kenarında bir yer daha uygun olur ."Dedi.

 

Konu üzeribe söz alan Vali: Çınar: Herkes burada açık olsun.Ben sizin talebinizi dinleyeceğim.Eğer başka alternatif varsa onu da bileyim." Dedi

Milletvekili Çaturoğlu ısrarla bu yerin uygun olduğunu söyledi.Ancak Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin;"Bizim yakınımızda Alaplı plajı yanında Uzundemir Gemi tersanesi var.Bunun yanında yerler de var.Bu yer kiralanarak burası Yatçılar için daha uygun olur.Görüşündeyim"dedi.

Öte yandan Konunun ISLAH OSB alanı içinde yapılması konusunda gurbetçi yatçılar ,sadece küçük yatçılar ve yat yan sanayi için yerin çok uygun olduğunu ,büyük yatlar için elverissiz olduğunu söylediler.

EREĞLİ GEMİ SANAYİDE BULUNAN TERSANELR KİRALANABİLİR

 

Uzun süren tartışmalar sonrası Zonguldak Defdardarı: Bayram Yapar," Bence bu çalışma uzun soluklu ve çok maliyetli bir zaman ister.Ancak, bu kadar maliyete gerek kalmadan,Ereğli Tersaneler Bölgesinde 6 tane tersane atıl durumda.Burası tam teşekküllü ve YAT imalatı için daha uygun.Düşünülmesi gereken bir yer." dedi.

 

Uzun süren konuşmalardan sonra prensipte ISLAH OSB alanında 70 dönüm arazi üzerinde 10-15 tane yatçının en çok 20 metre boyunda Yat yapmalarına elverişli arazi için bazı yatçılar olumlu ! görüş verdiler.

Bu arada Vali Çınar'da işin oldu bittiye gelmemesi ve YAT yapımına uygun olmayan yerde zaman harcanmamasına dikkat çekti.

ISLAH OSB HAYAL Mİ?

Alaplı TSO Başkanı Recep Ocak,ISLAH OSB önünde engellerin devam ettiğini yıllardır bu alanda yatırımcı getirme uğraşı içinde olduklarını anlatarak, bizim için AY TEK firmalarının burada böyle bir üretim tesisi kurmalarına sıcak bakıyorum.Ama Hala hallolmayan ISLAH OSB konusunda bakanlıkla görüşmeler yaptığını da ifade etti.

 

Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ İLANI
5 gün önce
Merkezi Ankara'da bulunan Özel Gerçek Düşler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Sahibi Ereğlili Funda Kılıç Ermiş, Ereğli'de GERÇEK DÜŞLER ÇOCUK GELİŞ
11 gün önce
31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde çalışmalarına ağırlık veren CHP Ereğli Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık, Kışla Sanayi Sitesi esnaflarını ziyaret
11 gün önce