Gezinti Bağlantılarını Atla

FINDIK ÜRETİCİLERİNE ALAN BAZLI DESTEK ÖDEMELERİ BAŞLADI

Başkan Karan, Fındık üreticilerine alan bazlı destek ödemelerinin 10 Mayıs 2024 itibariyle ödenmeye başlandığını belirtti.

FINDIK ÜRETİCİLERİNE ALAN BAZLI DESTEK ÖDEMELERİ BAŞLADI

Gündem   A+a-

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık bahçelerinde büyük hasara sebep olan Kahverengi Kokarca'nın Gürcistan kökenli bir böcek olduğunu belirterek, ilk olarak 2017 yılında Artvin' in Borçka İlçesi'nde görüldüğünü söyledi. Kahverengi Kokarca'nın Gürcistan' dan gelen ve Türkiye' den gidip, dönüş yapan tırlarla bölgeye ve Anadolu' ya yayıldığını ifade eden Karan, bu zararlının ilk etapta Ordu bölgesinde yoğun bir şekilde görüldüğünü anlatarak, "Çok hızla üreyen ve yayılan bir zararlı geçen yıl Ordu'da bahçelere çok zarar verdi. Öyle ki bazı tüccarların böcekten zarar gören fındıkları randımanı düşük diye almadığı konuşuldu.Kahverengi Kokarca bizim yörede Düzköy-Uluburun ve Yolağzı'ndaki tır parklarında da görüldü. Giresun'da henüz fazla yayılmasa da 250 rakıma kadar ulaştığı gözlemleniyor" dedi.
Açıklamasında ilaçlama konusuna da değinen Başkan Nurittin Karan, şunları söyledi: "Önceden Yeşil Kokarca salgını vardı ancak gerekli mücadele yapılınca azalma gösterdi.Aynı ilaç kullanıldığında Kahverengi Kokarca da yok edilebiliyor. Ayrıca Fındık Kurdu ilaçlaması yaparken kahverengi kokarcayı da bir yere kadar bertaraf edebiliyorsunuz. Dolayısıyla üreticilerimiz ilaçlamaya önem vermeli. Fakat üreticinin çoğunun bunu yapacak gücü yok. alan bazlı destek parası artırılmalı ki üretici ilaçlama yapabilsin. Diğer yandan gurbetçiler sadece fındık mevsiminde gelebiliyor, dolayısıyla o zaman ilaçlama mevsimi geçmiş oluyor.Kendileri gelemese de bahçelerine ilaçlama yaptırmalılar. Ayrıca bu zararlının soğuk havalarda köy evlerinde, ahırlarda ve serentilerde yuvalandığı da belirlendi. Havalar ısınmış olsa bile buralarda da ilaçlama yapılmalı. Biz Kahverengi Kokarca' nın bu fındık sezonunda Karadeniz bölgesi' nde rekolteye vereceği zararın 100-150 bin tonu bulabileceğini düşünüyoruz."
Fındık Araştırma Enstitüsü' nün Kahverengi Kokarca' yı yok edecek biyolojik arı üretimi için laboratuvar çalışması yaptığını da hatırlatan Karan, bunun sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.
Bu böceğin sadece fındığa değil tüm tarım ürünlerine zarar verdiğini vurgulayan Başkan Karan, " Kahverengi Kokarca eğer gerekli tedbirler alınmazsa ülke tarımını büyük zarara uğratır. Dolayısıyla devletin top yekün bir mücadele başlatması ve çiftçilere acilen ilaç desteğinde bulunması gerekiyor." ifadesini kullandı.
Açıklamasında üreticilere alan bazlı destek ödemelerinin başladığı bilgisini de veren Başkan Karan, TC.kimlik numaralarının sonu 0-2-4 olan üreticilerin paralarının 10 Mayıs 2024 itibariyle ödenmeye başlandığını, 1- 2- 6 ve 8 olan üreticilerin paralarının ise 17 Mayıs 2024 Cuma günün saat 18.00' den itibaren hesaplarına yatırılacağını belirtti.

Etiketler // ,

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
 
 
son gelişmeler
öne çıkanlar