Gezinti Bağlantılarını Atla

EREĞLİ DE DOĞA KATLİMANINA KİM DUR DİYECEK

doğaya saygı

Gazete Köşesi   A+a-

mehmet ÖZTÜRKmehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 
Ereğli’yi zehirleyenlere dur diyecek bir irade aranıyor?
Bu memleketin havasını suyunu, balığını zehirleyen tesislere, sadece üç beş kişi çalışacak diye izin veren bir idarenin ,hangi iradeye sahip olduklarını merak ediyorum.
 
Karadeniz Ereğli’nin Bölücek Mahallesinde, ORETEC MİNERAL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.’ Tesislerinden çevreye kokular yayıldı. Bölge Halkı Zabıt ve Jandarmayı aradı. Bölgeye Kdz. Ereğli Belediye Başkan yardımcısı Gökhan Günay’da geldi. Belediye Başkan yardımcısı Gözetiminde Jandarma ve il çevre Müdürlüğü yetkilileri Fabrika içine girdiler. Fabrikaya ağır koku yayan bir kamyon Metal döküldüğü ve üzerine tehlikelidir yazan variller bulunduğu tespit edildi. Metal ve Varillerden Numuneler alındı. Çevre ve şehircilik il müdürlüğünce tahlile götürüldü.,
 
Yukarıdaki yazıdan da anlaşılacağına göre, BÖLÜCEK halkını isyan ettiren zehirli atıkların havaya salınarak yarattığı pis kokular “artık yeter!” isyanına neden olmaya başlayınca mahalleliler gece fabrikaya giderek, yaşanan pis kokunun nedenini öğrenmek istediler.
 
Bu ORATEC firması Taaaa İzmir’den fabrika atıklarını alarak, Karadeniz Ereğli’ ye geliyor?
 
İzmir’den Ereğli’ ye 12 saat yol gelen kamyonlarda bulunan çevreye zararlı atıkların burada bertaraf edilmesi kimin aklı?
Bu konuda Karadeniz Ereğli Kaymakamlığına daha önceleri baş vuran mahalle halkının taleplerine neden göz yumuldu?
 
Ereğli’ den Alaplı’ya yayılan konuyu araştıran halkın yanında olan Jandarma Komutanlığının tespitlerinin dudak uçuran noktada olduğu izlenimi konusunda sanırım Zonguldak Valiliği, İl Çevre Müdürlüğü soruna yeterli hassasiyeti gösterecektir.
 
Ereğli Kaymakamlığının ORATEC Firmasında çalışan “kaçak olduğu iddia edilen Afgan asıllı işçilerin Sosyal güvencelerinin olup olmadığı merakla izlediğim bir başka husus olacaktır.
Karadeniz Ereğli belediyesi Başkan yardımcısı; Gökhan Günay’ın Bölücek Mahallesinde halkın isyanına dur dediği bir süreç yaşandı.
 
Gökhan Günay olası bir kargaşayı önledi.
Günay burada halkın mağdur olmasına asla izin verilemeyeceğini, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın vekâletini kullanırken, önemli olan halkın can ve mal varlığı, daha da önemlisi halk sağlığı konusunda asla taviz verilmeyeceğinin altını çizdi.
Kararlı bir denetim yapılacağının teminatını veren Günay’ın denetimlerde olması, daha vahim bir olayın önlenmesiydi.
Jandarma ile koordinatlı çalışma sergileyen Günay Pazar günü fabrikaya giderek, burada sorun olan zehirli maddelerin fabrikadan alınarak, nereye atıldığı(?) bilinmeyen yere sevkinin yapıldığını yerinde inceledi.
 
EREĞLİ KİMİN ÇÖPLÜĞÜ
Yaşanılan onca ÇEVRE katliamına dur diyen aktivistleri, çevrecileri yok sayan ,halkın zehirlenmesine göz yuman bir anlayışın sahipleri ne zaman hesap verecekler?
 
Ereğli’ye karabasan gibi çöken “arkalarında devlet gücü(?) olduğu ileri sürülen zengin iş adamlarının bu halkın sağlığı ile oynamasını görmezden gelenlerin Adalet önünde hesap vermeleri umudumuz.
 
Çünkü bu ilçede insan sağlığına duyarsız kalan idarecilerin neden korkup, ya da ne gibi ilişkileri var ki, halkı göz göre göre zehirleyenlere dur demiyorlar.?
 
Cüruf Tesisleri konusunda yıllardır ÇECRE Katliamlarına duyarsız kalan anlayışın yarattığı doğal katliamlar ilçemizde olağanmış gibi yaşamın bir parçası olmaya başladı!
 
Karadeniz Ereğli Kaymakamlığının halk sağlığı konusunda daha dikkatli olmasını, Bölücek’te yaşayan halkın kanser olmalarına neden olacak tesislerin kapanması için yetkilerini kullanmasını istiyor yüzlerce insan.
 
ÇED raporları biten ORETEC fabrikası derhal buradan başka yere taşınmalıdır.
Tarım arazilerinin kullanımı konusunda imar harici iştigal konusu ne olursa olsun, ağır metaller işleyen tesislere izin verilmemelidir.
 
Bölücek, Ereğli’nin sebze ve meyvesini az da olsa temin eden tarım alanıdır.
Tarım alanlarını kirletenlere izin verdikçe “kanser!” hastalığı daha da artacaktır.
Suları ve bahçeleri zehirlenen köylülerin sesi olmaya devam edeceğim.
Umarım Ereğli’yi çöplüğe dönüştürenlere dur diyecek duyarlı insanlar susmayacaktır.
Bölücek halkının direnişi,” yaşam haklarına sahip olma eylemidir.”
 
Halkın yaşam hakkına saygı duymayan zehir tacirlerine dur deyin.
20.4.2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
makale kategorileri
 
 
son gelişmeler
öne çıkanlar